Galeria Chełm coraz bliżej

Jeszcze w czerwcu może ruszyć budowa Galerii Chełm na działce między ulicami Rejowiecką a Lubelską. Inwestor, warszawska firma „Acteeum Central Europe”, złożył do magistratu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Chełmianie na galerię przy Rejowieckiej i Lubelskiej czekają już kilkanaście lat. Gdy w innych miastach centra handlowe budowały się jedno po drugim, w Chełmie tego typu inwestycje blokowała rada miasta. W kadencji 2002-2006 radni z ówczesnym przewodniczącym rady Longinem Bożeńskim trzymali stronę chełmskich kupców, przeciwników powstawania galerii handlowych. Nie wyrażali zgody na postawienie jakiegokolwiek budynku o powierzchni sprzedażowej powyżej 2 000 m kw.

Dopiero w kolejnej kadencji nowa rada dokonała zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Niestety, kryzys na rynku nieruchomości i mniejsze zainteresowanie potencjalnych najemców spowodowały, że budowa galerii, mimo iż koncepcja była już gotowa, została odwleczona w czasie. Ostatecznie właściciel terenu, jedna z lokalnych spółek, grunt sprzedała warszawskiej firmie Acteeum Central Europe, która po ponad rocznych przygotowaniach złożyła do chełmskiego magistratu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli urzędnicy nie dopatrzą się błędów, pozwolenie zostanie wydane na początku czerwca br. i inwestor będzie mógł rozpocząć prace budowlane. Otwarcie Galerii jest zaplanowane na 2019 rok. Obiekt ma liczyć 17 tys. m kw. Znajdzie się w nim 60 lokali usługowo-handlowych. Na klientów ma czekać 520 miejsc parkingowych. (s)