Garaż w dawnym kinie

Budynek dawnego kina „Granica” i remizy, stanowiący przed laty centrum życia kulturalnego Dubienki, przejdzie lifting. Ale na reaktywację kina nie ma szans. Rudera, która miała być rozebrana, będzie przebudowana na budynek gospodarczy i garaż, a przed nimi powstanie parking.

Jedną z inwestycji przewidzianych w budżecie gminy Dubienka w 2021 r. jest przebudowa budynku byłego kina „Granica”. Zaplanowano na to 180 tys. zł. Kino w Dubience, położone naprzeciwko urzędu gminy, kiedyś stanowiło centrum gminnych wydarzeń. Ale to było kilkadziesiąt lat temu. Potem budynek przez długi czas niszczał. W końcu została po nim rudera – rozwalające się ściany bez dachu, który jakiś czas temu zapadł się. Mieszkańcy gminy Dubienka wspominają, że kino „Granica” powstało w dwudziestoleciu międzywojennym.

– Budowało je społeczeństwo, okoliczni mieszkańcy, także mój nastoletni wówczas dziadek – opowiada jeden z mieszkańców gminy Dubienka. – Budynek wznoszono z przeznaczeniem na remizę strażacką. Działała ona w jednej części budynku, a w drugiej były kino i sala, gdzie organizowano występy, uroczystości gminne czy akademie szkolne, bo we wcześniejszej, drewnianej szkole nie było na to miejsca. Organizowano tam też wesela i inne ceremonie. Tak było jeszcze w latach siedemdziesiątych. Później druhowie przenieśli się do nowego budynku i wtedy spektakle kinowe i inne wydarzenia kulturalne, które miały miejsce w drugiej części budynku, też się zakończyły. Budynek pełnił rolę magazynu, w końcu zaczął niszczeć.

Krystyna Deniusz-Rosiak, wójt gminy Dubienka, mówi, że były dwa wyjścia: albo budynek „Granicy” rozebrać, albo go wyremontować i wykorzystać.

– Zdecydowaliśmy wspólnie z radą gminy, że przebudujemy ten obiekt, aby pełnił rolę budynku gospodarczego, garażu, gdzie będzie przechowywany gminny samochód – mówi wójt Deniusz-Rosiak. – Najpierw jednak trochę to trwało, aby z powrotem przywrócić go na mapy, bo po tym, jak wydano pozwolenie na rozbiórkę, zdjęto go z ewidencji. Przed budynkiem gospodarczym po byłym kinie planujemy też urządzić parking. Przyda się w tym miejscu, bo niedaleko jest urząd gminy. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here