Tak, jak tamto, sprzed 1050 lat, kiedy to Mieszko i jego orszak przyjęli chrzest, jak nakazywał obyczaj w Wielką Sobotę, w dzień, kiedy chrzczono katechumenów. Polski władca dojrzewał do tej decyzji przez wiele lat, kontynuując politykę scalania plemion, zapoczątkowaną przez pradziadka Siemowita, dziadka Lestka i ojca Siemomysła. Mieszko w 963 r. podbił plemię Lubuszan i zagrażał Pomorzu. Wywołało to reakcję niemieckich elit i kolejne wojny. Ponieważ polski książę dostał się w strefę wpływu cesarza, musiał uznać zależność lenną. Dążył jednak do autonomii. Był to czas, kiedy podział na chrześcijański Zachód i Wschód był już wyraźny. Jedynym rozwiązaniem był tak potężny sojusznik, jak Stolica Apostolska, która była wówczas największym autorytetem z zapleczem duchownych chrześcijańskich, którzy byli wówczas jedynymi ludźmi w Europie umiejącymi czytać i pisać. Tylko przyjęcie chrztu mogło scalić państwo, osłabić pozycję pogańskich kapłanów, wzmocnić władzę księcia oraz zahamować ekspansję Niemców na wschód i doprowadzić do rozkwitu intelektualnego narodu. Sam chrzest odbył się w Wielkopolsce, najprawdopodobniej w baptysterium, czyli chrzcielnicy na Ostrowie Lednickim. Przedtem Mieszko I przez dwa tygodnie przygotowywał się do ceremonii, ucząc się modlitw i zasad wiary.
Uroczystości
wielkiego jubileuszu
Program najbliższych uroczystości obejmuje m.in. celebrację jubileuszową w Ostrowie Lednickim, a w jej trakcie podziękowania za chrzest Polski przy dźwięku dzwonu „ Mieszko i Dobrawa”, eucharystię w Katedrze Gnieźnieńskiej. uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta RP w Poznaniu, po których zostanie wykonane jubileuszowe oratorium 966. pl., eucharystię w Katedrze Poznańskiej, uroczyste Konferencje Episkopatu Polski w Gnieźnie i w Poznaniu, jubileuszowe świętowanie pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” na INEA stadion Poznań. Na stadionie przewidziana jest eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Stadion będzie biało-czerwony. Ludzie będą trzymali w dłoniach szaliki. Z jednej strony z napisem „Polska”, a z drugiej z dewizą „ Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Ostatnim elementem świętowania na stadionie będzie koncert, gdzie 1050 chórzystów oraz zgromadzeni zaśpiewają pod dyr. poznańskiego muzyka Leopolda „Poldka” Twardowskiego pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Na scenę wyjdą m.in. Natalia Niemen, Mateo, Arka Noego, Robert „Litza” Friedrich, Marcin Pospieszalski, Piotr Baron, Maciej Fortuna, Grzegorz Kopała, Kinga Kielich oraz „Siewcy Lednicy”. Całość zakończy musical „Jezus Christ Superstar” zrealizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W roli Jezusa wystąpi znany z „The Voice of Poland” Marek Piekarczyk z TSA. W trakcie uroczystości w piątek i w sobotę nie zabraknie czuwań modlitewnych przed obrazem Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej w poznańskiej farze. Będzie też apel jasnogórski, czuwanie maryjne i pasterka maryjna.
Natomiast w Lublinie 17 kwietnia o godz. 19 w Kościele pw. św. Rodziny na Czubach odbędzie się premiera oratorium „Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę”, skomponowanego dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski przez Roberta Grudnia – solistę Filharmonii Lubelskiej, koncertującego organistę, świetnego pianistę i klawesynistę.