Gdzie postawić krzyżyk

Wybory do europarlamentu dopiero 26 maja, a lublinianie już dostali do swoich skrzynek informację, jak wyrazić swoją wolę na karcie do głosowania.


Na kartce formatu A4 anonimowy „Komisarz Wyborczy” instruuje, jak i gdzie stawiać znak „X”, by oddany głos był ważny. Przypomnijmy – głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając wspomniany znak (który tworzą „co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki”) przy nazwisku wybranego kandydata z danej listy, wskazując w ten sposób „jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu”). Niepostawienie tego znaku lub postawienie kilku „iksów” przy nazwiskach kandydatów więcej niż z jednej listy powoduje nieważność głosu.

Może to i nadgorliwość, ale jest szansa, że unikniemy dzięki temu oddawania nieważnych głosów i powyborczych debat na temat przyczyn tego zjawiska.

Dodatkowo autorzy ulotki informują, kto może głosować korespondencyjnie, a kto przez pełnomocnika oraz do kogo i w jakim terminie można zgłaszać zainteresowania taką formą głosowania (głosowanie korespondencyjne – do komisarza wyborczego najpóźniej do 13 maja, przez pełnomocnika – wniosek w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa składany jest w urzędzie gminy lub miasta najpóźniej do 17 maja). JD