Gdzie świeci jaśniej?

W gminach Chełm i Kamień radość, bo samorządy te wywalczyły unijne dotacje na modernizację oświetlenia ulicznego. Montaż nowoczesnych lamp pozwoli im w przyszłości zaoszczędzić, a to ważne, bo energia elektryczna jest coraz droższa. Niestety, dotacji na oświetlenie ulic nie dostało miasto Chełm. – Szukamy alternatyw i innych źródeł finansowania – zapewniają w chełmskim ratuszu.

Niedawno opublikowano listę projektów wybranych do dofinansowania RPO w ramach konkursu „Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna”. Dotacje na ważne inwestycje, tj. budowa lub modernizacja oświetlenia ulicznego, otrzymało 31 samorządów z województwa lubelskiego. Wśród nich są projekty gmin Chełm oraz Kamień (odpowiednio – 14. i 15. miejsca na liście) z powiatu chełmskiego.

Pieniędzy z tej puli zbrakło dla ponad 40 projektów. Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, mówi, że dzięki dotacji w wysokości 589 465, 65 zł, samorząd zmodernizuje oświetlenie uliczne we wszystkich miejscowościach gminy, w których ono się znajduje (nie ma go w Rudolfinie i Majdanie Pławanickim). Wartość całego projektu to 845 631,47 zł, a wkład własny gminy to ponad 256 tys. zł.

– Taka okazja mogłaby się już nie powtórzyć – mówi wójt Stocki. – Wymienimy 524 oprawy oświetleniowe na energooszczędne typu LED. Nowe oświetlenie wyposażone będzie w system inteligentnego sterowania. Cieszymy się, bo energia elektryczna bardzo podrożała, a nowoczesne oświetlenie, które dzięki dotacji zamontujemy, pozwoli nam na oszczędności w przyszłości.

Wkład własny, który teraz przeznaczymy na ten projekt – mówiąc kolokwialnie – zwróci się w ciągu trzech lat. To potrzebna inwestycja, bo niektóre nasze lampy są jeszcze rtęciowe, z lat osiemdziesiątych, a rachunki za prąd spędzają nam sen z powiek. Ostatnio wzrosły blisko o połowę. Mimo że zakupu energii elektrycznej dokonujemy wraz z grupą gmin powiatu chełmskiego, aby było taniej, to i tak duży wydatek dla samorządów.

Sukces na swoim koncie ma też gmina Chełm, która z tego samego konkursu otrzymała 2,1 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Budowa i modernizacja instalacji energooszczędnego oświetlenia ulicznego w gminie Chełm”. Wartość całego projektu to trochę ponad 3 mln zł. Z kolei 14 projektów odrzucono na etapie oceny formalnej. Wśród nich był projekt miasta Chełm opiewający na ponad 5 mln zł. Chełmski ratusz aplikował o 3,5 mln zł dotacji na realizację projektu „Modernizacja sytemu oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Chełm”. To niewątpliwie jest dla miasta bardzo ważne przedsięwzięcie.

– Miasto szuka alternatyw oraz innych źródeł finansowania – informuje Biuro Prasowe UM Chełm. – Mowa tu między innymi o środkach przyznawanych w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Funduszy Norweskich. Departament Inwestycji i Rozwoju stale monitoruje dostępne możliwości. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here