Geodeci dostaną rondo

Imieniem Geodetów zostanie nazwane nowe rondo na ulicy Grygowej. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni.


– Nadanie nazwy „rondo Geodetów” jest działaniem, które wpisuje się w inicjatywy podejmowane w ramach przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Stowarzyszenia Geodetów Polskich i ustanowienia roku 2019 Rokiem Geodezji Polskiej – czytamy w projekcie uchwały, nad którym głosowali rajcy.

Nadanie tej nazwy ma być również formą uznania dla społecznej roli geodetów i szacunku dla tej grupy zawodowej. – „Praca geodetów ma ogromne znaczenie dla dobra wspólnego, wymaga rzetelności, staranności oraz najwyższego profesjonalizmu. Działalność geodetów w całym minionym stuleciu pokazuje, że te wartości są dla nich najważniejszą zasadą i punktem odniesienia” – czytamy dalej.

Przypomnijmy, że ulica Grygowej została oddana do użytku po gruntownej przebudowie w sierpniu tego roku. W marcu 2018 r. został rozebrany 750-metrowy, najdłuższy w Lublinie wiadukt. W jego miejscu powstała zupełnie nowa droga. – Inwestycja polegała m. in. na budowie: dwóch par, nowych, mniejszych wiaduktów, nasypów, skrzyżowania z łącznicą ul. Rataja w formie ronda, sieci trakcji trolejbusowej, ciągów pieszych i rowerowych – wylicza Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Para większych wiaduktów znajduje się bliżej ronda. Mają one około 212 metrów długości. Krótsze obiekty usytuowane są bliżej ul. Metalurgicznej i mają po 153 metry długości. Długość jezdni na nasypie wynosi 133 m, zaś jego wysokość w najwyższym punkcie to 13 metrów. Łączna długość dróg rowerowych to około 2.8 km.

Budowa nowych obiektów trwała 409 dni. Wykorzystano 13,5 tys. metrów sześciennych betonu i prawie 1600 ton stali zbrojeniowej. Inwestycję, za kwotę około 70 milionów złotych, realizował warszawski Budimex.

Grzegorz Rekiel