Godzina dla Ziemi

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisał 13 marca w ratuszu deklarację #nieniszczedomu” kampanii WWF Polska. Wypełnił też ankietę, w której odpowiedział na pytania o dotychczas podjęte działania na rzecz środowiska, a także o plany na przyszłość i swoje osobiste eko-postanowieniach.


W akcji „Godzina dla Ziemi”, organizowanej przez fundację WWF, co roku bierze udział ok. 180 państw z wszystkich kontynentów. Rokrocznie 30 marca od 20.30 na jedną godzinę ludzie gaszą światła w domach i wyłączają urządzenia elektryczne, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce w ciągu czterech lat akcja zmieniła nieco swój charakter i jej celem stało się także rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych.

W tym roku ogólnopolska kampania z udziałem znanego aktora Marcina Dorocińskiego odbywa się pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom”. Kampania WWF Polska przypomina, że każdy z nas jest odpowiedzialny za proces niszczenia środowiska naturalnego naszej planety, a wpłynąć na jej los możemy codziennie, zmieniając nasze przyzwyczajenia, m.in. zaprzestając używania jednorazowych sztućców, słomek czy wybierając niskoemisyjną miejską komunikację.

Według danych WWF Polska 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka, w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto 180 tysięcy drzew, powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza. Dodatkowo w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłów PM2,5 a straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną. Co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.

Lublin dołączył do miast proekologicznych

Przedstawiciele Fundacji WWF Polska w ramach swojej kampanii przez cały marzec odwiedzali prezydentów polskich miast i zachęcali ich do wypełnienia deklaracji „#nieniszczedomu”. Taki dokument podpisał również prezydent Krzysztof Żuk. – Jesteśmy tu po to, żeby mówić, że Ziemia to nasz dom i jeżeli ją niszczymy, to niszczymy swój dom – przypominała Katarzyna Karpa-Świderek rzeczniczka Fundacji WWF Polska.

Przedstawiciele Fundacji spotkali się z włodarzami największych aglomeracji, pytając ich, co w ich miastach w sprawie środowiska zostało w ciągu ostatnich pięciu lat zrobione i jakie są deklaracje na przyszłość. Lublin był pierwszym z polskich miast, które odwiedzili.

– Mamy ekologiczny transport, zostało zakupionych 125 ekologicznych trolejbusów, planujemy zakup kolejnych dwudziestu pięciu, przed nami także zakup około 50 autobusów z napędem elektrycznym, dbamy o termomodernizację budynków. W 2013 podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Środowiska, której istotnym elementem są inwestycje w ciepło systemowe. W kwestii gospodarki odpadami i ich segregacji nasze miasto jest jednym z liderów. My już dziś spełniamy poziom segregacji w około 50%, wyprzedzając ustawowe zobowiązania – podkreśla prezydent Krzysztof Żuk.

Lublin, jako jedno z pierwszych miast w kraju, posiada własny Zielony Budżet Obywatelski, obowiązuje w nim uchwała o ochronie suchych dolin i wąwozów, działa eko-patrol Straży Miejskiej. Dodatkowo mieszkańcy, dzięki pięćdziesięcioprocentowemu dofinansowaniu z budżetu miasta, mogą wymienić piece węglowe na niskoemisyjne ogrzewanie gazowe czy podłączyć się do miejskiej sieci. Trwa rekultywacja Parku Ludowego, a przed Lublinem jeszcze, zaplanowana już, rekultywacja Doliny Bystrzycy. Sam zamierzam częściej wykorzystywać rower do codziennej aktywności, dbać o dobre nawyki żywieniowe i zdrowy tryb życia – zadeklarował prezydent Krzysztof Żuk.

W ramach Godziny dla Ziemi WWF w sobotę 30 marca o godz. 20. 30 zostaną wyłączone światła w następujących miejscach w Lublinie: Muzeum Lubelskie, Brama Trynitarska, archikatedra i budynki Urzędu Miasta Lublin.

Emilia Kalwińska