Gorący okres w oświacie

Dla 22 nauczycieli chełmskich placówek oświatowych są przygotowane wypowiedzenia. Blisko 80 proc. z nich osiągnęło wiek emerytalny. Aż 150 pedagogom 31 sierpnia skończą się umowy terminowe i od naborów do szkół oraz przedszkoli będzie zależeć czy utrzymają pracę.

Każdego roku w maju ważą się losy nauczycieli zatrudnionych w miejskich placówkach oświatowych przez mianowanie na czas nieokreślony. Pedagodzy dowiadują się od dyrektorów, czy są dla nich przewidziane godziny w nowym roku szkolnym, a jeśli tak, to ile.

Dyrektorzy arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny 2020/2021 przygotowali już w kwietniu. Dokumenty trafiły do magistratu, a Departament Edukacji i Sportu przekazał je do Kuratorium Oświaty w celu zaopiniowania arkuszy. Urzędnicy muszą je zatwierdzić do 29 maja br.

Z arkuszy wynika, że w roku szkolnym 2020/2021 pracy może zabraknąć dla 22 nauczycieli zatrudnionych dotąd przez mianowanie. Blisko 80 proc. z nich osiągnęło wiek emerytalny. Najwięcej wypowiedzeń, bo aż pięć, szykuje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Andrzej Kosiniec. Cztery osoby ma stracić pracę w Szkole Podstawowej nr 8, a trzy – w Szkole Podstawowej nr 7 i Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Dwóch nauczycieli planuje zwolnić dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Ewa Jakubowicz-Machajska.

Po jednym wypowiedzeniu natomiast przygotowali dyrektorzy: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, Przedszkola Miejskiego nr 2, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Nauczyciele, którzy dostaną wypowiedzenia, mogą zdecydować się przejść w tzw. stan nieczynny. Oznacza to, że przez pół roku, czyli od września br. do lutego 2021 r., będą otrzymywać wynagrodzenie i jeśli w tym czasie zwolni się miejsce w którejś z chełmskich szkół, dyrektor placówki ma obowiązek w pierwszej kolejności zaproponować godziny nauczycielowi przebywającemu w stanie nieczynnym.

Ale to może być nie koniec zwolnień. Aż 150 nauczycieli zatrudnionych obecnie na terminowych umowach z 31 sierpnia przestanie być czynnymi pracownikami. Jak informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma, to, ilu z nich otrzyma pracę od

1 września br., będzie zależne w dużej mierze od rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkoli. Ruchy kadrowe w oświacie zakończą się zatem tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. (s)