Górnicy zatopili Arkę

Szymon Drewniak w meczu z Arką zdobył gola przepięknym strzałem z rzutu wolnego.

Ponad pięć miesięcy musieliśmy czekać na kolejne, drugie wyjazdowe zwycięstwo piłkarzy Górnika Łęczna w LOTTO Ekstraklasie. W sobotę podopieczni trenera Franciszka Smudy pokonali w Gdyni Arkę 4:2 i są już o krok od opuszczenia ostatniego miejsca w tabeli rozgrywek!
„Franek Smuda czyni cuda” – powiedzenie, które przylgnęło przed wieloma laty do znakomitego szkoleniowca, i tym razem zaczyna się sprawdzać. Górnik w pięciu ostatnich spotkaniach zdobył aż osiem punktów. Cieszy przede wszystkim gra zespołu, który przy odrobinie szczęścia wiosną mógł mieć znacznie więcej na koncie, gdyby potrafił w pełni wykorzystać znakomite okazje, które sobie stworzył, chociażby w przegranym meczu u siebie 0:1 z Zagłębiem Lubin czy bezbramkowo zremisowanym w poprzedniej kolejce w Poznaniu z Lechem.
Tym razem łęcznianie, zwłaszcza w pierwszej połowie, znakomicie wykorzystali szanse i piłka po dwóch z trzech strzałów, jakie oddali w tej części meczu, znalazła się w siatce. Najpierw w 17. minucie bramkarz Sergiusz Prusak wybił bardzo mocno futbolówkę i ta spadła niedaleko pola karnego rywali. Fatalne nieporozumienie obrońcy Arki, Dawida Sołdeckiego i golkipera Konrada Jałochy wykorzystał Javi Hernandez, czubkiem buta kierując piłkę do bramki.
Arka mogła wyrównać w 26. minucie. Po strzale Mateusza Szwocha piłkę z linii bramkowej wybił jednak Gerson! Dziesięć minut później Brazylijczyk znalazł się w polu karnym gospodarzy, gdzie przedryblował między obrońcami i wyłożył futbolówkę Grzegorzowi Boninowi. Ten zrobił to, co potrafił najlepiej, czyli technicznym strzałem trafił w samo okienko!
Przed przerwą mogło być nawet 3:0 dla Górnika, ale w 40. minucie doskonałą okazję zmarnował Bartosz Śpiączka. 25-letni napastnik do siatki rywali trafił w 56. minucie, będąc jednak na spalonym i bramka nie została uznana. Gola udało mu się zdobyć dopiero za trzecim podejściem. Sześć minut później, po prostopadłym podaniu Pawła Sasina, znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Arki i tym razem nie zmarnował okazji.
Gospodarze nie rezygnowali z walki. W 73. minucie bramkę dla Arki strzelił Dariusz Formella. Górnik szybko odpowiedział przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego Szymona Drewniaka.
To nie był koniec emocji. W 88. minucie drugiego gola dla Arki zdobył Josip Barisić. Chwilę później boisko za drugą żółtą kartkę musiał opuścić Gabriel Matei, a rywale trafili w słupek! Przez moment było nerwowo, ale „Górnicy” dopięli swego i ostatecznie wygrali 4:2. – Dla kibiców był to fajny mecz i padło dużo bramek. Dla nas są to niesamowicie ważne punkty, na wagę złota. Gdy prowadziliśmy 3:0, zaczęliśmy grać niechlujnie i tracić piłki. Arka miała słupek, a gdyby to wpadło, to byłaby bramka kontaktowa. Potem, grając w dziesięciu, mogłoby być różnie. Będziemy nad tym pracować w przyszłym tygodniu, bo chcemy zapunktować w następnym meczu – powiedział po meczu Franciszek Smuda, trener Górnika. MAG

Arka Gdynia – Górnik Łęczna 2:4 (0:2)

Arka: Jałocha – Socha, Sobieraj, Sołdecki, Marciniak, Sambea, Hofbauer (70 Nalepa), Silva (58 Formella), Szwoch (62 Barisić), Bożok, Trytko.
Górnik: Prusak – Matei, Pitry, Gerson, Leandro, Bonin, Sasin, Tymiński (82 Atoche), Dzalamidze (46 Drewniak), Hernandez, Śpiączka (71Piesio).
Bramki: 0:1 Hernandez 17,0:2 Bonin 36, 0:3 Śpipączka 62, 1:3 Formella 73, 1:4 Drewniak 80, 2:4.
Czerwona kartka: 90. minuta Matei (G.) – za drugą żółtą. Żółte kartki: Sambea, Sołdecki, Socha (A.) oraz Śpiączka, Tymiński, Prusak (G.). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 6621.