Gotowi na nową perspektywę

Urząd Miasta Świdnik przygotowuje się do nowej perspektywy unijnej. W tym celu opracował koncepcję najważniejszych zadań inwestycyjnych, na realizację których zamierza pozyskiwać zewnętrze środki. Wśród nich znalazły się m.in. budowa hali sportowo-widowiskowej i multimedialnej biblioteki, ale również program wymiany „kopciuchów” i światłowodowy internet.

Według zapowiedzi polskiego rządu pod koniec tego roku powinny zostać ogłoszone pierwsze nabory w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Świdnicki ratusz chce być na to gotowy, dlatego zimowe miesiące wykorzystał na przygotowanie założeń inwestycji, które można będzie zrealizować przy wsparciu z unijnych środków.

– Przygotowujemy pewien plan działania i projekty, aby kiedy perspektywa się rozpocznie, mieć gotowe pomysły i rozwiązania. Tak jest dużo łatwiej, niż szukać pomysłów dopiero wtedy, kiedy pojawi się jakiś program – tłumaczy wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się: rozwój Strefy Aktywności Gospodarczej, budowa hali sportowo-widowiskowej (Multifunkcyjne Centrum Rozwoju), budowa multimedialnej biblioteki miejskiej i unowocześnienie targowiska. Miasto kładzie też duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. W tę strategię wpisuje się miejski program wymiany pieców-kopciuchów, ekologiczna spalarnia, czy budowa stacji ładowania aut elektrycznych.

– Takich aut jest wciąż jeszcze mało, w Świdniku może jedno lub dwa, ale coraz więcej firm wprowadza je do swojej oferty; zapewne będą też rządowe i unijne wsparcia i ta flota będzie się zmieniać, a my musimy mieć na uwadze, że za rok albo dwa takich aut może być o wiele więcej. Wyzwaniem są również galopujące ceny opłat za śmieci, stąd pomysł na ekologiczną spalarnię. Mieliśmy spotkanie w ramach rady Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego i zapisałem się do grupy, która będzie pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi właśnie odpadów. Zostanie to wpisane w szerszą strategię – dodaje wiceburmistrz.

W planach ratusza jest również zadaszenie boiska treningowego Avii oraz – co jest kluczowe dla wielu mieszkańców miasta, głównie właścicieli domów jednorodzinnych – stworzenie warunków dla internetu światłowodowego. Miasto chce przygotować projekt zakładający budowę kanałów technologicznych, co być może zachęci firmy zajmujące się dostarczaniem internetu ze światłowodów do inwestowania na tych terenach miasta, które dziś skazane są np. na zawodny internet radiowy. Program dotyczy istniejących już ulic, bo projekty tych nowobudowanych uwzględniają budowę takich kanałów. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here