Grabienie idzie na całego

Ruszyło sprzątanie miasta po zimie, która w tym roku nie dała się we znaki ani mieszkańcom, ani służbom odpowiedzialnym za utrzymanie dróg. Trwają prace porządkowe m.in. na ulicach, chodnikach czy przystankach. Łączny koszt akcji wyniesie w tym roku około pół miliona złotych – dwa razy mniej, niż przed rokiem.


Sprzątanie dróg po zimie ruszyło 4 marca i potrwa do końca miesiąca. – Mamy w tej chwili zaplanowane prace o łącznym koszcie pół miliona złotych, mówimy o sprzątaniu, ale zima była łaskawa, więc trochę oszczędności z zimy też pozostało na drobne remonty ciągów pieszo-rowerowych, dróg rowerowych czy jezdni – powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Krzysztof Żuk. Ze względu na łagodną zimę tym razem koszty utrzymania ulic i chodników były niższe niż w minionych latach. Wyniosły około 4 miliony zł, podczas gdy w poprzednim sezonie było to blisko 10 mln zł, a dwa lata temu ok. 5 mln zł.

W tym roku miasto planuje remonty kilku ulic. Chodzi m.in. o Krakowskie Przedmieście (od ul. Ewangelickiej do 3 Maja), o ul. Nałęczowską (od Gnieźnieńskiej do rejonu ul. Mazowieckiego), ul. Bema czy ul. Robotniczą. W planach jest też remont kładki dla pieszych nad ulicą Filaretów (w rejonie skrzyżowania z ul. Rymwida). W ramach budżetu obywatelskiego planowane są remonty ul. Dziubińskiej, ul. Wólczańskiej, ul. Handlowej, ul. Dragonów czy ul. Szmaragdowej.

Do wiosny szykuje się też Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. – W związku z rokiem papieskim (w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II – przyp. aut.) chcemy trochę zmienić kolorystykę i gatunki roślin sezonowych. Jak zwykle będą dekoracje na lampach, będą dekoracje w donicach, ale dodatkowo chcemy zrobić wysiew słoneczników na Jana Pawła II od ulicy Filaretów do ul. Nadbystrzyckiej – mówi Hanna Pawlikowska, dyrektor biura.

W ramach przygotowań do wiosny wygrabione zostały trawniki o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów. W najbliższym czasie planowane jest odtworzenie trawników o powierzchni prawie 2 tysięcy metrów kwadratowych. Pracownicy biura walczą również z nielegalnym parkowaniem na trawnikach, stawiając w niektórych miejscach drewniane paliki. Do tej pory pojawiło się ich około 300.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here