Grad i burze niszczyły uprawy

We wtorek przez powiat krasnostawski przeszły gwałtowne burze. Najgorzej było w gminach Gorzków i Żółkiewka, gdzie prócz deszczu spadł grad. Ucierpiało wiele gospodarstw rolnych.

Rolnicy z powiatu krasnostawskiego dzień 22 maja zapamiętają jako jeden z najgorszych w tym roku. Po fali kilkunastodniowych upałów we wtorek przez powiat przeszły gwałtowne burze i ulewy. Najgorzej było w gminach Gorzków i Żółkiewka, gdzie spadł też grad o średnicy kilku centymetrów. – W związku z wystąpieniem na terenie gminy Gorzków gradu w dniu 22 maja, informujemy, że poszkodowani rolnicy mogą składać oświadczenia o szacowanie szkód powstałych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w gospodarstwie w celu uzyskania pomocy z działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych”. Druki oświadczeń dostępne u Sołtysów, w pokoju nr 10 Urzędu Gminy Gorzków – czytamy na stronie internetowej Gorzkowa.

Dramat przeżyli też mieszkańcy Średniej Wsi, Olchowca i Żółkiewki w gminie Żółkiewka. – Panie wójcie czy należy powołać komisję do usuwania klęsk? Czy możemy ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na produkcję? – pyta jeden z mieszkańców Średniej Wsi. W odpowiedzi Jacek Lis, wójt Żółkiewki, apeluje do właścicieli gruntów, na których wystąpiły zniszczenia upraw spowodowane gradem, o zgłoszenie się do pokoju nr 19 urzędu gminy w celu spisania protokołu szkód. – Do piątku, 25 maja, dziewięć osób z miejscowości Żółkiewka, Średnia Wieś, Olchowiec i Olchowiec Kolonia, zgłosiło się do urzędu gminy w celu oszacowania szkód powstałych podczas silnych opadów gradu w dniu 22 maja. Na dzień 30 maja zaplanowano prace komisję do szacowania szkód. Więcej informacji będziemy mogli przekazać po zakończeniu prac komisji – dodaje Wojciech Kaczmarczyk, wicewójt gminy Żółkiewka. (kg, fot. lublin112)