Grafficiarze znów ubarwią przestrzeń

W najbliższy weekend Lublin ponownie stanie się stolicą street artu (sztuki ulicy). 1 i 2 sierpnia już po raz 10. w naszym mieście odbędzie się festiwal graffiti Meeting of Styles. Impreza potrwa dwa dni. Artyści będą tworzyć swoje prace przy obwodnicy miasta, za Muzeum Wsi Lubelskiej i po raz drugi na terenach rekreacyjnych SKENDE, gdzie w zeszłym roku powstała specjalna galeria prac grafficiarzy.


– Organizując festiwal chcemy pokazać, że graffiti jest jednym z prężnie rozwijających się kierunków sztuki w przestrzeni publicznej. Sukces wcześniejszych edycji potwierdza, że liczba osób zainteresowanych graffiti z roku na rok jest coraz większa i jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Cieszę się, że w ramach festiwalu po raz drugi prace pojawią się też przed galerią handlową. Dzięki temu wchodzimy z graffiti do przestrzeni miejskiej i pokazujemy, że może być ono jego integralną częścią – mówi Łukasz Kuzioła, przedstawiciel lokalnej grupy Magnifiko organizującej festiwal.

Meeting of Styles to prawdziwe, międzynarodowe święto graffiti. Począwszy od 2002 r. zorganizowano już ponad 1 000 edycji na całym świecie (w Ameryce Północnej

i Ameryce Południowej, Europie, Azji), w których uczestniczyło 200 tysięcy artystów. Lublin jest jedynym miastem w Polsce, które bierze udział w tym międzynarodowym festiwalu. W tym roku odbędzie się tu jubileuszowa edycja.

– Lublin to miasto inspiracji, które jest otwarte na kulturę i sztukę. My także doceniamy ich ogromną wartość, dlatego po raz drugi będziemy gościli polską edycję legendarnego festiwalu graffiti „Meeting of Styles”. To wspaniała okazja, abyśmy ponownie byli częścią tych lokalnych wydarzeń i aktywnie uczestniczyli w życiu miasta. Dzięki temu nasze przestrzenie znów wypełnią kreatywne prace artystów. – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor Centrum Handlowego SKENDE Shopping.

W ubiegłym roku wzdłuż pumptracka powstała specjalna ściana, na której pojawiły się prace artystów. Teraz zostanie przedłużona ona o kolejne płyty. Dzięki temu galeria powiększy się, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się widokiem inspirujących prac. Tegoroczna edycja będzie nieco inna niż poprzednie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i zachowanie bezpieczeństwa, liczba uczestników została ograniczona. W festiwalu udział wezmą tylko polscy artyści, bez zagranicznych gości. Nowością jest też wystawa prac, która odbędzie się w Pracowni Otwartej LuCreate, gdzie będzie można zobaczyć oryginalne prace zrobione przez artystów na bazie puszek od farb.

Partnerem wydarzenia w tym roku jest także sklep Flügger Farby, który zadba o to, aby powierzchnia, na której będą tworzyć artyści, była odpowiednio przygotowana. Dobrej jakości farby stworzą solidny podkład, dzięki czemu prace będą trwałe. Flügger Farby to jeden ze sklepów tworzących bogatą ofertę wykończenia wnętrz dostępną w SKENDE. Sklep znajduje się na pasażu zewnętrznym. BS

Harmonogram wydarzenia:

1 sierpnia (sobota)
10:00-18:00 graffiti jam w SKENDE Shopping (zielone tereny rekreacyjne obok pumptracka)
20:00-22:00 otwarcie wystawy w Pracowni Otwartej LuCreate
22:00 after party w PLENERZE
2 sierpnia (niedziela)
11:00-18:00 open graffiti jam przy obwodnicy miasta, za Muzeum Wsi Lubelskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here