Gramy dla dzieci małych i bez focha

Przed rokiem wolontariusze WOŚP zebrali w Lublinie ponad 280 tys. zł, a w Świdniku przeszło 62 tys. zł

Lublinianie i świdniczanie przygotowują się do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała Polska będzie wspólnie bawić się i pomagać 13 stycznia. Tegoroczny Finał odbywa się pod hasłem „Gramy dla dzieci małych i bez focha”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.


Fundacja WOŚP w tym roku podaruje nowy sprzęt przede wszystkim zakładom diagnostyki specjalistycznej – obrazowej, laboratoryjnej i radiologicznej. Dzięki ulicznej zbiórce i pieniądzom z aukcji zostaną zakupione rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, ultrasonografy i echokardiografy. W ramach akcji w zeszłym roku udało się zebrać 126 mln zł w całej Polsce, a w Lublinie i okolicach ok. 280 tys. zł.

Lubelski sztab w tym roku zmienia lokalizację. Impreza od kilku lat odbywała się w Galerii Olimp, jednak w tym roku to centrum handlowe wycofało się z organizacji ze względu na to, że w niedzielę, 13 stycznia obowiązuje zakaz handlu. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się zatem w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków i w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki.

Pod Centrum Kultury stanie scena, na której od 16.30, będą grać głównie lubelskie zespoły, m.in. Spring Rolls, Tipsy Train, Dr Gree, The Underground Man, Pasażer, Blankwave i UDS. W tzw. międzyczasie będzie też bity rekord w resuscytacji na fantomach. Z kolei aukcje, w ramach, których również można wesprzeć fundację Jurka Owsiaka, będą odbywać się w Galerii Labirynt od 9 rano. W tym samym miejscu można też spodziewać się występów wokalnych, pokazów tanecznych, pokazów samoobrony, karate, pierwszej pomocy i gotowania lubelskich potraw. Przy okazji lublinianie będą mogli sprawdzić poziom cukru we krwi i pomóc genetycznemu bliźniakowi rejestrując się jako dawcy szpiku w Fundacji DKMS. W programie znajduje się też przejazd przez miasto samochodów marki Volkswagen, które na placu Zamkowym utworzą wielkie serce. Natomiast na godzinę 20.00 zaplanowano tradycyjny pokaz „Światełko do nieba”, ale w nieco zmienionej formie. Na ulicach Lublina będzie można spotkać ok. 140 wolontariuszy z puszkami na datki z charakterystycznymi czerwonymi serduszkami.

W Świdniku sztab będzie mieścił się jak zawsze w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. Lotników Polskich. Na ulice miasta ruszy 117 uśmiechniętych i zachęcających do pomocy wolontariuszy. Inną możliwością wsparcia Fundacji jest licytowanie wcześniej zebranych i przekazanych przez mieszkańców, przedmiotów.

W ramach części artystycznej wystąpią: Świdnicki Zespół Baletowy, Teatr Tańca Topaz, ZTL Leszczyniacy, Mania Śpiewania, Zumba Kids, Zumba Family, ZTN Fun. Obejrzymy także pokazy grup: Artakrobatyka, Parkour, Lubelskiego Klubu Sportów Walki DAN, ZTN Ambarass, Uniwersytetu III Wieku Ole!Babki, Latino solo i grupy tanecznej Flow. Formacje rozpoczną swoje występy ok. 10 rano i zakończą ok. 18.00, kiedy zacznie się licytacja główna. Później również nie zabraknie dobrej muzyki. Wystąpią: Świdnickie Towarzystwo Muzyczne, Backstage, Studio Wokalne 24, SMOKTAU i RCOK & SELLER BAND.

Tego dnia zaplanowano również kilka dodatkowych atrakcji, takich jak np. malowanie twarzy i włosów, dmuchany plac zabaw, animacje dla dzieci, możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć w fotobudce, warsztaty ceramiczne i nauka robienia lizaków. Joanna Niećko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here