Grupa zero opóźniona

Ograniczenie dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 nie dotknęło chełmskiego szpitala, który jako placówka węzłowa szczepi m.in. grupę „zero” i dom pomocy społecznej w Nowinach. Ale niektórym medykom spoza szpitala termin szczepienia jednak przesunięto.

W ubiegłym tygodniu Pfizer ograniczył dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 dla krajów europejskich. Do Polski trafiła połowa z zamówionych 360 tys. dawek. W związku z tym ograniczono dostawy dla szpitali węzłowych (w tym chełmskiej lecznicy), które szczepią grupę „zero”, czyli pracowników służby zdrowia. Jeszcze tydzień temu pisaliśmy, że szpital w Chełmie zaszczepi grupę „zero” do minionego piątku, ale już wiadomo, że termin przesunie się o kilka dni. Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala, zapewnia, że lecznica nie odczuła ograniczenia dostaw.

– Dostaliśmy szczepionki z jednodniowym opóźnieniem. Zamiast w poniedziałek doszły do nas we wtorek, ale w ilości takiej, na jaką złożyliśmy zamówienie – twierdzi dyrektor.

To przesunięcie spowodowało faktycznie przesunięcie terminu zaplanowanych szczepień dla personelu medycznego spoza chełmskiego szpitala.

– Ale teraz już gabinety szczepień pracują normalnie – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. medycznych. – Codziennie szczepimy na miejscu do stu osób. A nasz zespół wyjazdowy w ciągu dwóch dni wyszczepił 220 pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Nowinach.

Przez miniony tydzień na szczepienia przeciwko Covid-19 mogli zapisywać się pacjenci z tzw. grupy pierwszej, tj. seniorzy w wieku 80 plus. Od minionego piątku zapisywać miała się kolejna grupa seniorów, powyżej 70. roku życia. O kłopotach z rejestracją piszemy poniżej. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here