Grypa w natarciu

Grypa atakuje w tym sezonie ze zwielokrotnioną siłą. Tylko w ubiegłym tygodniu w województwie lubelskim zanotowano 7229 nowych przypadków zachorowań (w całym kraju blisko ćwierć miliona!). W naszym regionie wirus sieje największe spustoszenie w Lublinie (2065 chorych) i Świdniku (1227). Lubelskie szpitale ze względu na grypę wprowadziły zakaz odwiedzin chorych, a w COZL odwołano nawet zaplanowane na ubiegłą niedzielę tradycyjne spotkanie świąteczno-noworoczne pacjentów, pracowników i przyjaciół placówki.
– Od początku roku w naszym województwie odnotowano już 18 503 przypadków podejrzeń grypy i infekcji grypopodobnych. To bardzo dużo, ponad 11 tys. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. A szczyt zachorowań dopiero przed nami, bo przypada zwykle na luty, marzec – mówi Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Niepokoi też fakt, że w tym roku największy wzrost zapadalności na grypę obserwuje się wśród dzieci w wieku 5-14 lat i u maluszków do 4. roku życia. W minionym tygodniu starszych dzieci zachorowało ponad półtora tysiąca i blisko tysiąc maluszków. Dość dobrze trzymają się seniorzy (65+) – w tej grupie wiekowej zanotowano tylko 881 przypadki grypy.
55 osób trafiło do szpitala z powikłaniami. Do tej pory nie zanotowano w naszym regionie żadnych zgonów z powodu grypy.
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.
– Objawy grypy są niecharakterystyczne. Lekarze ostrzegają, że grypę nietrudno pomylić z przeziębieniem. Najczęstsze objawy grypy to: bardzo wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, ból głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, ból gardła i katar (o niedużym nasileniu). Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3 -7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tygodni. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji – najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych – przestrzega Beata Nadolska.
Epidemiolodzy podkreślają, że skuteczną ochroną przed grypą są szczepienia. Niestety, w Polsce, w porównaniu z innymi krajami ich popularność jest niewielka. Szczepienie sezonowe jest jednorazowe, a działanie leku chroni organizm przez cały rok. Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy udać się do najbliższej przychodni. Można także samemu kupić szczepionkę w aptece i udać się z nią do lekarza. W obu przypadkach koszt szczepienia to około 30 – 40 złotych. Kwalifikację osoby do szczepienia przeprowadza lekarz, a samo szczepienie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.
Katarzyna Gałka

Podstawowe zasady ostrożności

W celu zapobiegania zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy zaleca się:
Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
1. Częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu.
2. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
3. W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu.
4. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć.