Handel wraca na całe targowisko

Otwierając targowisko miasto zadbało, by handel odbywał się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach

W piątki i soboty otwarta będzie również przemysłowa część miejskiego targowiska w Świdniku. Burmistrz pozytywnie odpowiedział na petycję: jaką w tej sprawie wystosowali do niego kupcy.


Świdnicki bazar został zamknięty w połowie marca z powodu epidemii koronawirusa. Po apelach handlowców i mieszkańców władze miasta zgodziły się na ponowne otwarcie targu od 6 kwietnia, ale decyzja dotyczyła tylko części spożywczej bazaru. W ubiegłym tygodniu „o swoje” upomnieli się również kupcy z części przemysłowej.

W piśmie wystosowanym do burmistrza Waldemara Jaksona podkreślili, że handel na bazarze jest ich jedynym źródłem dochodów i jeśli szybko nie będą mogli wrócić do pracy, grozi im bankructwo. Przypomnieli również, że nie ma odgórnych przepisów, które zakazywałyby handlu na targowiskach artykułami przemysłowymi i decyzje w tej sprawie samodzielnie podejmują wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast i Świdnik pozostaje chyba jedynym miastem w województwie, w którym targowisko nie jest jeszcze otwarte w całości.

– Świdniccy kupcy z części spożywczej bazaru oraz ich klienci pokazali, że są odpowiedzialni i potrafią bezpiecznie zorganizować sprzedaż. Z nami jest podobnie. Rozumiemy sytuację i też potrafimy prowadzić sprzedaż w sposób bezpieczny i zorganizowany z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, tj. odległości, maseczek, rękawiczek, środków do dezynfekcji rąk – przekonywali sprzedawcy w petycji, pod którą znalazło się ok. 70 podpisów.

Interpelację, popierającą prośbę kupców, złożył również miejski radny Ireneusz Szutko (ŚWS). Na reakcję ratusza nie trzeba było długo czekać. W ubiegły czwartek burmistrz zdecydował o otwarciu całego targowiska.

– Oczywiście handel w części przemysłowej musi się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących w części spożywczej – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, czyli ograniczenia liczby osób przy jednym stoisku do trzech, obowiązku noszenia rękawiczek i korzystania z płynu dezynfekującego, które dostępny jest przy bramie wejściowej.

Część przemysłowa targowiska będzie czynna w piątki od 6.00 do 16.00 oraz w soboty od 7.00 do 14.00. JN