Historyczna wygrana

Siatkarze LUK Lublin odnieśli historyczne zwycięstwo w PlusLidze! Beniaminek rozgrywek w piątkowy wieczór pokonał w hali na Globusie GKS Katowice 3:0.

Podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza pewnie wygrali pierwszego seta, choć jego początek nie wskazywał na takie rozstrzygnięcie. Gospodarze zaczęli powiększać przewagę od stanu 12:12. Goście popełniali błędy w ataku, z kolei w lubelskim zespole wreszcie dobrze funkcjonował blok, czego brakowało w poprzednich spotkaniach. LUK szybko odskoczył na 18:13, nie oddając już prowadzenia do końca seta.

W końcówce drugiej partii zanosiło się na pewne zwycięstwo gospodarzy, którzy zdobyli pięć punktów z rzędu i wygrywali już 21:18, a następnie 24:20.

Dzięki mocnym zagrywkom Kamila Drzazgi katowiczanie zdołali jednak doprowadzić do wyrównania. Kolejny serwis zawodnik GKS jednak zepsuł i za chwilę lublinianie po udanym ataku Bartosza Filipiaka mogli cieszyć się z wygrania seta i pewnego już co najmniej punktu w meczu, pierwszego historycznego dla beniaminka w PlusLidze.

W trzecim secie siatkarze z Lublina dalej dyktowali warunki. Znów szybko objęli prowadzenie (6:3). Goście nie rezygnowali i od stanu 9:8 do 17:16 na parkiecie toczyła się walka punkt za punkt. Następnie miejscowi po bloku Wojciecha Sobali zdołali uciec rywalom nawet na trzy punkty (22:19). Wygrana była na wyciągnięcie ręki, ale gospodarze popełnili dwa fatalne błędy i katowiczanie zniwelowali straty.

W nerwowej końcówce jednak to gospodarze zachowali więcej zimnej krwi i to oni w piątkowy wieczór mogli cieszyć się z historycznego zwycięstwa.

Statuetkę MVP zasłużenie odebrał Bartosz Filipiak, który zakończył mecz z 14 punktami i blisko 50% skutecznością.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli także Wojciech Sobola, który skutecznie punktował blokiem (4 pkt.) w ważnych momentach meczu oraz nie zawodził w ataku, a także Wojciech Włodarczyk, który zakończył spotkanie z dorobkiem 11 punktów. MAG

LUK Lublin – GKS Katowice 3:0 (25:19, 26:24. 25:22)

LUK: Nowakowski (6), Katić (7), Filipiak (14), Sobala (8), Gniecki (3), Włodarczyk (11), Gregorowicz (libero), Watten (libero) oraz Wachnik (3)
GKS: Szymański (11), Jarosz (9), Kania (10), Ma’a (1), Hain (6), Quiroga, Mariański (libero) oraz Kogut (7), Nowosielski (1) i Domagała (2)

Pozostałe mecze 4. kolejki PlusLigi:

Cerrad Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk 3:1 (19, -20, 29, 24) * Stal Nysa – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (-21, 17, -21, -18) * Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 3:2 (-25, 18, -14, 18, 9) * niedzielne mecze: Indykpol AZS Olsztyn – Aluron CMC Warta Zawiercie i Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów zakończyły się po zmknięciu tego wydania * Cuprum Lubin – Ślepsk Malow Suwałki odbędzie się dzisiaj.

1. ZAKSA 4 11 12-2
2. Warta 3 9 9-3
3. Projekt 4 9 11-5
4. Resovia 4 9 9-4
5. PGE Skra 3 7 9-5
6. J. Węgiel 3 7 8-4
7. GKS Katowice 4 5 7-8
8. Trefl 4 4 7-9