Hołd i chwała bohaterom

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Lublinie

1 sierpnia lublinianie i świdniczanie, jak cała Polska, uczcili pamięć i oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Oficjalne obchody 78. rocznicy jego wybuchu i rocznicy Akcji „Burza” odbyły się w Lublinie na placu Litewskim, a w Świdniku na pl. Konstytucji 3 maja.

Wieczorem, wzorem znanym od kilku lat z Warszawy, lublinianie ponownie spotkali się na pl. Litewskim, na koncercie „Powstanie Warszawskie – bitwa o Polskę”, by przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, razem z artystami i solistami scen lubelskich, pośpiewać powstańcze i patriotyczne piosenki.

– Jesteśmy tutaj, by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy chwytali za broń, by odzyskać wolną Warszawę – tym samym naszą Ojczyznę. Jesteśmy tu też po to, by oddać hołd wszystkim żołnierzom biorącym udział w Akcji „Burza”. Oni robili to po to, by kolejne pokolenia żyły w wolnej i niepodległej Polsce. Musimy zrobić wszystko, by pamięć o tych bohaterach nie zaginęła – mówił wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik podczas lubelskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu w Lublinie, Lubelskim Środowiskiem Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Parafią Cywilno-Wojskową pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie.

Lubelskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.15 od złożenia kwiatów pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. Kazimierz, współautora planu Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Stąd przeniosły się na plac Litewski, gdzie punktualnie o 17, w godzinę „W”, przy dźwięku syren, wszyscy minutą ciszy i bezruchu oddali hołd uczestnikom powstańczego zrywu.

Następnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawiciele władz, instytucji, organizacji kombatanckich złożyli kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza i zapalili znicze. O godz. 18 w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20, odbyła się msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza”, po której otwarto okolicznościową wystawę.

Wieczorem uczestnicy obchodów i wielu lublinian ponownie zgromadzili się na pl. Litewskim, by wziąć udział w wyjątkowym koncercie „Powstanie Warszawskie – bitwa o Polskę”, posłuchać Orkiestry Wojskowej w Lublinie i wspólnie z lubelskimi artystami śpiewać powstańcze, wojskowe i patriotyczne piosenki, których słowa można było znaleźć w specjalnie przygotowanym na tę okazję śpiewniku i śledzić na ustawionym przy scenie telebimie.

Patriotyczne głosy również ze Świdnika

Jak co roku, 1 sierpnia, świdniczanie zebrali się na placu Konstytucji 3 maja, by upamiętnić rocznicę powstania warszawskiego. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godz. 17, pamiętniej godzinie „W”, dźwiękiem syren i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. O bohaterskim zrywie z 1944 r. przypominali przemawiający wiceminister finansów Artur Soboń, burmistrz Waldemar Jakson oraz wicestarosta Bartłomiej Pejo, przy okazji nawiązując do wojny na Ukrainie – to, jak kiedyś Warszawa stanęła do walki z niemieckim okupantem, tak dziś Ukraina od prawie pół roku odpiera agresję Rosji. Upamiętniając powstańców przedstawiciele władz oraz miejskich i powiatowych jednostek i instytucji, środowisk patriotycznych i kombatanckich złożyli również biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem Arion. (w, zm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here