Hospicjum Małego Księcia otwiera okno życia

W najbliższą środę, 8 grudnia w Lubelskim Hospicjum im. Małego Księcia przy ul. Ślężan 49 w Lublinie otwarte zostanie pierwsze w Lublinie okno życia, w którym matki będą mogły zostawić dziecko, którym nie chcą lub nie mogą się opiekować.


Pierwsze okno życia w województwie zostało otwarte przed kilkoma laty w Zamościu, ale przez długi czas, na szczęście, nie trafiło do niego żadne dziecko i od trzech lat okno jest nieczynne.

Drugie otwarto, na wiosnę tego roku przy plebanii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny przy ul. Świętoduskiej w Łęcznej. Okno w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, będzie drugim czynnym w regionie.

– Chcemy ratować każde życie i zależy nam szczególnie na tych najmniejszych istotach, których z jakiegoś osobistego powodu nie mogą wychowywać rodzice. Chcemy, by mogły one doświadczać miłości – wyjaśnia potrzebę uruchomiania okna życia o. Filip Buczyński, prezes hospicjum. – Matka, która nie chce, bądź nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem, będzie miała możliwość pozostawić je tu anonimowo, bez narażania jego zdrowia i życia.

Okno będzie odpowiednio przygotowane i ogrzewane. Nie będzie obserwowane przez żadne kamery, ale wyposażone w czujnik, dzięki któremu w ciągu minuty od pojawienia się nim dziecka, pojawi się zaalarmowana pielęgniarka.

Uruchomienie okna życia to jedno z działań zapowiedzianych przez o. Buczyńskiego po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny rok temu wyroku o niezgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję z powodu wad letalnych płodu, który wywołał ogólnopolskie protesty.

Data otwarcia i poświęcenia okna, którego dokona ksiądz Mieczysław Puzewicz, nie jest przypadkowa – 8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here