I w tańcu, i przy różańcu

Sporo się będzie działo w Lublinie w ostatni tydzień wakacji.


W poniedziałek, 27 sierpnia, w pubie „Ciepło Zimno” na Krakowskim Przedmieściu lublinianie będą mogli pożegnać wakacje na „Gastro Party Lublin”. Impreza zaczyna się ok. 20. Udział jest bezpłatny.

28 sierpnia w klubie Wyrko przy ul. Piłsudskiego zagra Gipsy Rufina + Roma Wreck opening act. Po koncercie przewidziane jest after party w punkowym klimacie. Start o godzinie 20.00. Bilety kosztują 10 zł.

Również we wtorek pub „ShotBar U-Boot” na Krakowskim Przedmieściu zaprasza na karaoke pt. „Parostatkiem w piękny rejs!”. Od godz. 21.00 każdy będzie mógł zostać gwiazdą popu. Można spodziewać się wielu promocji w barze.

W środę, 29 sierpnia w kawiarni „Pożegnanie z Afryką” przy ul. Złotej swoje show – plon kilku występów, dużej ilości rozmów przy kawie i ciągłych zmian koncepcji – pokaże lubelski duet „Jemioła&Szwed”, czyli Łukasz Jemioła i Jakub Szwed. Zrealizują na żywo swój pomysł stworzenia czegoś razem w formie wieczorowego spektaklu kawiarnianego z dużą dozę improwizacji i spontanicznego dowcipu. Bilety kosztują 15 zł.

Tego samego dnia w Klubie 30 przy ul. Jasnej lublinianie będą mogli potańczyć i wyszaleć się na imprezie „Project X”, która rozpocznie się ok. godz. 21 i potrwa do białego rana. To lubelska odsłona ogólnopolskiego cyklu licealnych potańcówek. Nie zabraknie pistoletów na wodę i konfetti. Bilety w przedsprzedaży kosztują 15 zł, w dniu imprezy – 20 zł. Udział mogą wziąć osoby urodzone w 2002 roku i starsze.

31 sierpnia będą będziemy świętować Dzień Solidarności i Wolności – święto państwowe, obchodzone w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, upamiętniające historyczny zryw Polaków z 1980 roku.. Tego dnia na placu Zamkowym w ramach tego święta Bajm da koncert z okazji 40-lecie swojej działalności. Impreza rozpocznie się ok. 20.00 i jest bezpłatna.

Również 31 sierpnia, ale już w Radiu Lublin, odbędzie się koncert „Navarrete Sefardi Quintet” – nowy projekt wokalistki Magdy Navarrete, stworzony na potrzeby festiwalu Tygiel Kultur – World Orchestra. W programie piosenki po hebrajsku, w jidysz, w językach hiszpańskim i arabskim. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Aby uzyskać bilety, należy zarejestrować się na Facebooku.

Wakacje również będą hucznie żegnane 1 września w Klubie Radość przy ul. Bernardyńskiej. Specjalnie z tej okazji organizatorzy zapraszają na imprezę „Polskie Przeboje Całą Noc”. Uczestnicy usłyszą „Bal wszystkich świętych”, „Kryzysową narzeczoną” i wielu innych hitów. Klub zostanie otwarty o 18.00, aby pod chmurką przygotować się na całonocne szaleństwa. Wejście kosztuje 10 zł.

Tego samego dnia będzie można też bawić się w klubie „Plener” w Parku Ludowym na „dyskotece szkolnej” z hitami z młodości. Impreza zaczyna się ok. 20.00. Wstęp – tylko dla osób pełnoletnich – kosztuje 10 zł.

2 września od 11.00 do 14.00 w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków odbędzie się Giełda Płyt i Wydawnictw Muzycznych. Na przygotowanych stoiskach będzie można wybierać spośród ponad 5000 winyli, kaset, płyt CD i czasopism. Akcję zainicjował jeszcze w lutym 1980 roku Krzysztof Wasilewski, dziennikarz Radia Lublin.

Najmłodsi też żegnają wakacje

27 sierpnia dzieci w wieku 1-4 lata będą mogły wziąć udział w zajęciach „Musical summer”. Wstęp 35 zł. 29 sierpnia o 17.00 Tapataj Klubokawiarnia przy ul. Kryształowej zaprasza na spotkanie „Muzyczne fikanki dla starszaków”, czyli zajęcia umuzykalniające, w ramach których dzieci będą śpiewać, tańczyć i świetnie się przy tym bawić. Po warsztatach na uczestników czeka bawialnia. Koszt – 22 zł.

31 sierpnia Sztuczka i Rezerwat Dzikich Dzieci zapraszają na ostatnie wakacyjne „Ognisko z Perseidami” z nocowaniem przy ul. Dolnej Panny Marii. Koniec wakacji to czas na ostatnie biwakowanie poza domem. Impreza zaczyna się ok. 19.00. Należy zabrać ze sobą śpiwór, prowiant, namiot i opiekuna. Wstęp wolny – obowiązują zapisy.

1 i 2 września będzie można pożegnać lato i wakacje razem z Teatrem Andersena. Instytucja zaprasza dzieci i rodziców na wspólne czytanie bajek. W akcji pomoże wybitna aktorka teatru – Roma Drozdrówna, która będzie czytała opowieści zarówno dla najmłodszych, ale też i starszych. Bilety dla dzieci kosztują 2 zł, opiekunowie wchodzą bez dodatkowych opłat. 1 września będą czytane bajki dla dzieci w wieku 3-5 lat, następnego dnia – od 6 do 10 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy. W wiadomości wysłanej na adres promocja@teatrandersena.pl należy podać imię, nazwisko, wybraną datę i wiek dziecka.

W niedzielę, 2 września w godzinach 17-19.00 w Klubie Radość zaplanowano dyskotekę dla najmłodszych. DJ zagra największe muzyczne dziecięce przeboje. Oprócz tego w programie są zajęcia taneczne, animacje zabawy itp. Udział jest bezpłatny.

Kulinaria i sport

31 sierpnia w Klubie Radość w ramach Fast Night;s Lublin spotkają się miłośnicy sportowych aut. Organizatorzy przygotowują wystawę samochodów. Aby zgłosić auto, należy napisać wiadomość na adres Fastnightslublin@gmail.com i zatytułować ją „Selekcja Radość”. Dodatkowo zagra formacja TBA. Udział w wydarzeniu kosztuje 10 zł.

1 września o 18.00 w hali Globus zostanie zainagurowany nowy sezon Superligi Kobiet w piłce ręcznej. Na początek lubelskie szczypiornistki zmierzą się z drużyną GTPR Gdynia – mistrzem Polski sprzed dwóch lat. Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona niebawem.

1 i 2 września w Klubie Radość przy ul. Bernardyńskiej każdy smakosz będzie mógł wziąć udział w Festiwalu Azjatyckim. Nie zabraknie dymiących, tajskich straganów, świeżego japońskiego sushi, indyjskiej aromatycznej pakory, gruzińskiego chaczapuri, libańskiego tabbouleh i wielu innych przysmaków ze Wschodu. Organizatorzy zachęcają też do skosztowania dań kuchni koreańskiej i malezyjskiej oraz przetestowania naturalnych, azjatyckich kosmetyków. Festiwal rozpoczyna się ok. południa. Udział jest bezpłatny.

2 września Lublin powita Business Run 2018. Inicjatywa ma na celu nie tylko wsparcie osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu, ale też promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem. W Lublinie bieg odbył się po raz pierwszy rok temu. W premierowej edycji wzięły udział 84 pięcioosobowe drużyny, reprezentujące m.in. lubelskie firmy i instytucje. Beneficjentem zeszłorocznego biegu był Mateusz Krzeszczyk spod Chełma, który w wieku ośmiu lat stracił nogę w wypadku rolniczym. Dzięki lubelskim biegaczom mogliśmy pomóc Mateuszowi w sfinansowaniu profesjonalnej protezy, która pozwoli mu realizować jego plany i marzenia.

Tego samego dnia stowarzyszenie Tornado Paintball Lublin zaprasza do udziału w otwartej grze. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich – zarówno do osób z własnym sprzętem, ale też i do początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu. Gra rozpoczyna się ok. godz. 10 rano w Radawcu Małym. Zabawa kosztuje 10 zł.

Warsztaty i ciekawe zajęcia

31 sierpnia na o 16.00 na Moście Kultury chętni nauczą się grać w szachy w ramach otwartych warsztatów, prowadzonych m.in. przez Lubelski Klub Szachowy. Zajęcia są połączone z turniejem szachowym dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje umiejętności i sprawdzić się podczas gry z różnymi przeciwnikami. Nie ma ograniczeń wiekowych, a udział jest bezpłatny.

Z kolei Centralny Plac Zabaw przy ul. Peowiaków też szykuje kilka ciekawych wydarzeń. Na 27 sierpnia zaplanowano warsztaty kaligrafii dla najmłodszych (dzieci w wieku powyżej 6 lat). Zajęcia składają się z dwóch etapów: najpierw uczestnicy popracują nad umiejętnością pisania poszczególnych liter, ich połączeń oraz całych wyrazów. W drugiej części, uzbrojeni w nietypowe narzędzia, stworzą wielkoformatową kaligrafię. Natomiast 2 września zaplanowano Warsztaty Animacji Poklatkowej. Animatorzy zaprezentują różne techniki animacji poklatkowej. Dzięki zajęciom uczestnicy połączą wiedzę, teoretyczną z praktyczną. Wspólnymi siłami stworzą film, który poruszy ważny, społeczny temat. Produkcja zostanie zaprezentowana w Internecie. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: centralplayground@gmail.com.

Od 31 sierpnia do 2 września z okazji zakończenia wakacji Lubartowska 77 zaprasza na Jarmark Talentów. To wyjątkowe spotkanie jest skierowane do artystów i wielbicieli lubelskich regionalnych przysmaków. W programie znalazły się m.in. warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, spektakl „Tańcobajka. Czerwony kapturek”, jarmark żywności z całego województwa, jarmark talentów, zajęcia z: szydełkowania, malowania ceramiki, garncarstwa, rzeźbiarskie, malowania akwarelą, tworzenia świeczników z ekomateriałów, kaligrafii. Na zakończenie odbędą się też warsztaty improwizacji z grupą Poławiacze Pereł. Niemal wszystkie zajęcia i warsztaty są płatne. Ceny wahają się od 20 do 80 zł.

Wystawy

31 sierpnia na placu Łokietka odbędzie się wernisaż wystawy „Lublinianki 1918-2018”, której bohaterkami są m.in. Antonina Grygowa, Janina Porazińska, Irena Kosmowska, Irena Krzeczkowska i Helena Mysakowska.. Wystawę tworzy kilkadziesiąt prac wykonanych przez dzieci oraz młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”, które uczestniczyły w projekcie „Pola walki”. W ten sposób młodzi artyści poznali historie lubelskich działaczek, które miały wpływ na rozwój miasta i są inspiracją dla współczesnych pokoleń. Tematem przewodnim jest 100-lecia przyznania Polkom praw wyborczych.

Aż do 21 września w Pracowni Otwartej LuCreate będzie można podziwiać wystawę Marcina Błacha „Kraina pstrąga i lipienia”. Autor pochwali się swoimi pracami w stylistyce komiksowo-ilustracyjnej. W swoich obrazach lubi posługiwać się kreską i mocnym kolorem Nie brakuje w nich wynaturzonych stworzeń zamieszkujących miejską przestrzeń. W większości przypadków prezentują pozytywne nastawienie do życia i otaczającego świata.

Religijnie

30 sierpnia w galerii GALA odbędą się Czwartkowe Spotkania Modlitewne. Wydarzenie rozpoczyna się ok. 18.30. Uczestnicy przy kawie i herbacie będą mogli porozmawiać o Bogu. Czwartkowe Spotkania Modlitewne to miejsce w którym można zbliżyć się do Jezusa, wzrastać w wierze, posłuchać nauczania dr Anny Saj.

Dzień później w Bramie Grodzkiej będzie miała miejsce promocja książki „Świat musi mieć sens”, opisująca okoliczności przeprowadzenia ostatniego wywiadu z abp. Józefem Życińskim. W 70. rocznicę urodzin zmarłego hierarchę wspominać będą: autorka książki Aleksandra Klich – redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” oraz prof. Jan Woleński i prof. Sławomir Żurek. Prowadzenie: Tomasz Dostatni OP. Z publikacji można dowiedzieć się np.: wszystkiego o świecie pustych kościołów, o tym, dlaczego Chrystus nie zszedł z krzyża, po co biskupowi niewierzący, jak nie zmilitaryzować chrześcijaństwa i dlaczego w Kościele częściej rozmawia się o ciele niż o duchu? W rozmowach z arcybiskupem Józefem Życińskim autorka poruszyła wiele ważnych wątków dotyczących współczesności i religii. Rozmawiali m.in. o feminizmie, in vitro, eutanazji, strachu, przyjaźni i samotności.

Inne

Ostatni tydzień sierpnia jest również świetną okazją do odwiedzenia Cytadeli Syriusza, która zaprasza od poniedziałku do piątku na spotkania z cyklu „Wakacje z Fantastyką 2018”. Na wszystkich, którzy pojawią się w godzinach 16.30-20.30, czeka wypożyczalnia gier planszowych, kącik gier konsolowych, turnieje z nagrodami, ciekawe warsztaty. Wstęp bezpłatny.

1 września będzie można wybrać się z przewodnikiem na spacer pt. „Tajemnice i legendy Starego Miasta” i poznać historie, tajemnice, fakty i opowieści dotyczące tej lubelskiej, dzielnicy. Zbiórka o 13.00 pod kamienicą przy Rynek 8. Udział kosztuje 10-15 zł.

Joanna Niećko