Idzie ku lepszemu

Dzienna liczba zakażeń spada, mniej pacjentów z Covid-19 w szpitalach i mniej zajętych respiratorów, ale wciąż przejmująca, w ostatnich dniach relatywnie największa w Europie, liczba zgonów, sięgająca 600 przypadków dziennie. Mimo to ubiegły tydzień przyniósł dobre wiadomości z pola bitwy z pandemią, co pozwoliło na zniesienie części obostrzeń i nadzieję, że za kilka, kilkanaście dni będziemy mogli zrobić kolejny krok ku powrotowi do normalności.


Trzecia fala pandemii wyraźnie opada. W ubiegłym tygodniu średniodzienna liczba nowych zakażeń wynosiła 10 118 i była o kilka tysięcy mniejsza niż tydzień wcześniej. Z ponad 31 do 27,3 tys. zmalała liczba chorych z Covid-19 w szpitalach, a liczba zajętych respiratorów spadła z ponad 3,3 do 3,18 tysięcy. Szczyt trzeciej fali zakażeń wciąż jednak widać w liczbie pacjentów, których uśmiercił Covid-19. Pod tym względem w ostatnich dniach byliśmy na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie, ze wskaźnikiem ponad 9 na 100 tys. mieszkańców. Ale tu również już najbliższe dni powinny przynieść zauważalną poprawę, bo trwająca od dwóch tygodni tendencja spadkowa zakażeń wydaje się być trwała.

Rząd uznał więc, że możemy sobie pozwolić na poluzowanie obostrzeń, choć z podziałem na regiony. Od tego poniedziałku, 26 kwietnia, w jedenastu województwach, w tym lubelskim, do szkoły wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych, choć nauka odbywa się w systemie hybrydowym i ponownie otwarte są zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Od maja możliwe jest zniesienie ograniczeń w handlu i kulturze, a w dalszej kolejności w branży noclegowej, gastronomicznej i fitness.

Minister zdrowia w ubiegłym tygodniu podtrzymał swoją wcześniejszą zapowiedź, że do 3 maja hotele i miejsca noclegowe zostaną zamknięte, a lokalne gastronomiczne będą mogły nadal działać tylko w systemie „na wynos”. Nie wykluczył jednak, że rząd przychyli się do postulatów branży i na majowy weekend pozwoli na uruchomienie ogródków gastronomicznych. Z kolei minister edukacji zapowiada, że jeśli tendencja spadkowa liczby zakażeń utrzyma się, to od 4 maja do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie pozostałych klas podstawówek, a od 10 maja szkół ponadpodstawowych.

Szczepionka dla każdego

Nadzieją na trwałą poprawę sytuacji, a w perspektywie kilku miesięcy pokonanie pandemii są szczepionki przeciw Covid-19. Do tej pory w Polsce wykonano już ponad 10 mln zastrzyków, a ponad 2,5 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. Liczba wykonywanych zastrzyków dziennie w ubiegłym czwartek osiągnęła 300 tys., a w najbliższych dniach ten wynik powinien zostać poprawiony, bo startują kolejne Punkty Szczepień Masowych (w naszym województwie jako pierwszy, od zeszłego poniedziałku, działa PSM w Kraśniku).

Taki punkt niebawem będzie uruchomiony również w Lublinie i Świdniku. W stolicy województwa na jego potrzeby miasto przygotowuje halę lodowiska Icemania. – Mamy nadzieję, że obiekt będzie gotowy w tym tygodniu, a rozpoczęcie szczepień nastąpi natychmiast po otrzymaniu dostawy szczepionek – deklaruje prezydent, Krzysztof Żuk. Punkt ma być czynny 7 dni w tygodniu od 7.00 do 19.00, szczepić dziennie nie mniej niż 720 osób i ponad 5 tys. osób tygodniowo.

Na ten wtorek, 27 kwietnia, zaplanowano uruchomienie Punkt Szczepień Masowych w Świdniku, który został zlokalizowany w przyszpitalnej przychodni przy ul. Leśmiana 4. Punkt będzie pracował 7 dni w tygodniu i każdego tygodnia będzie w stanie zaszczepić nawet ponad 1000 osób. Póki co na szczepienia wciąż obowiązuje rejestracja (od poniedziałku, 26 kwietnia, na szczepienie będą mogły zapisywać się dwa roczniki dziennie, zaczynając od osób urodzonych w latach 1974-75). Rejestrować się można na cztery sposoby: wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 (dostaniemy SMS zwrotny z prośbą o przesłanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego miejsca, w którym mieszkamy; trafimy do systemu, a następnie oddzwoni konsultant i zaproponuje konkretną datę); przez całodobową i bezpłatną infolinię 989; przez portal pacjent.gov.pl lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

Jeśli jednak ktoś jest naprawdę zdeterminowany może zaszczepić się nie czekając na wyznaczenie daty i miejsca przez system (można zmieniać proponowaną datę, miejsce i rodzaj szczepionki, na dogodne dla siebie – przyp. aut.). Po wejściu w ubiegłym tygodniu w życie rozporządzenia, że w przypadku groźby zmarnowania szczepionki, taką dawką można zaszczepić każdą chętną osobę powyżej 18. roku życia, wystarczy być w kontakcie z punktem szczepień, śledzić wydawane przez nie komunikaty, czy nawet pojawić się popołudniem pod takim punktem, a jest bardzo prawdopodobne, że uda się nam zostać zaszczepionym. Rząd zapowiada, że jeszcze przed wakacjami uda się zaszczepić wszystkich chętnych.

Problemem robi się gasnący zapał Polaków do szczepień. O ile w ubiegłym roku, w szczycie drugiej fali pandemii przeprowadzane sondaże mówiły, że chęć zaszczepienia się deklaruje nawet 70% dorosłych obywateli, teraz odsetek ten spadł znacznie poniżej 60%. Nie bez wpływu na to jest zapewne powracająca, mimo, że przeczą temu wyniki badań, dyskusja nad możliwym wystąpieniem po szczepionce AstraZeneca zakrzepicy i ogłoszenie przez przewodniczącego Episkopatu Polski do ds. Bioetycznych, lubelskiego bp. Józefa Wróbla, że szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson korzystają z linii komórkowych stworzonych na bazie tkanek płodów aportowanych i katolicy, jeśli jest możliwość, nie powinni z nich korzystać wybierając inne szczepionki. Wypowiedź biskupa jako szkodliwą w sytuacji walki z pandemią i w dużej mierze wprowadzającej w błąd, skrytykowało wielu wirusologów i epidemiologów, ale u niejednego katolika zasiała ona ziarno wątpliwości. RD

PANDEMIA W LICZBACH

W ubiegłym tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 758 856 (o 70 831), zgonów do 65 409 (o 3 377), wyleczonych do 2 439 412 (o 128,26 tys.), a wykonanych szczepień do 10 069 710 (o 1 223 975). W woj. lubelskim przybyło 3 085 zakażonych (od początku 120 338), a 149 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 023). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 9 510, w W. Brytanii – 2 061, Niemczech – 14 422, Włoszech – 13 814, Francji – 34 318. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 146,56 mln. Ponad 3,1 mln osób z Covid-19 zmarło, a 84,4 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 25 kwietnia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here