Ile z ponad 116 milionów zł trafi do lubelskich klubów?

W piątek Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, ogłosił pakiet pomocowy dla polskiej piłki. PZPN na wsparcie klubów oraz wojewódzkich związków wyasygnuje ponad 116 milionów złotych. Na jakie środki mogą liczyć kluby w Lublinie i regionie? – Niewielkie.

Najwięcej dostaną kluby grające w ekstraklasie i I lidze, a takich u nas nie ma. Zresztą to nie ich ta nadzwyczajna sytuacja dotknie najbardziej, ale kluby z niższych lig. PZPN znowu zapomina o najsłabszych, a wspomaga tych, którzy i tak sobie poradzą – mówi tygodnikowi działacz jednego z trzecioligowych klubów na Lubelszczyźnie.

Ogłoszenie pakietu pomocowego poprzedziła telekonferencja prezesa Zbigniewa Bońka i sekretarza generalnego PZPN Macieja Sawickiego z członkami zarządu PZPN. W dyskusji brał udział także Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Sternik LZPN zapytał, czy jest możliwe przedłużenie sezonu, a także, czy w grę wchodzi możliwość szybszego wyłonienia mistrzów poszczególnych lig, na przykład przez podzielenie ich na pół i rozgrywanie spotkań w grupach, bo taką opcję dokończenia sezonu już sondował wśród przedstawicieli klubów. Bartnik konkretnej odpowiedzi od prezesa Bońka nie usłyszał.

Prezes PZPN przedstawił za to podczas spotkania pakiet pomocowy dla polskiej piłki. W trosce o całą polską rodzinę piłkarską, a w szczególności o zapewnienie integralności oraz ciągłości rozgrywek piłkarskich w Polsce (tak napisano w komunikacie), PZPN przeznaczy aż 116 milionów.

Na co kluby i Wojewódzkie ZPN otrzymają pieniądze? W obecnym sezonie PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości pomimo nierozegrania pełnego sezonu. To dokładnie 18,1 mln zł.

Związek wprowadzi system wsparcia solidarnościowego dla klubów, które nie uzyskają nagród w programie Pro Junior System. 3.54 mln zostanie podzielone następująco: I liga: po 120 tys. na klub (11 klubów) – w sumie 1,32 mln; II liga: po 100 tys. zł na klub (11 klubów) – w sumie 1 mln; III liga: po 20.000 zł na klub (56 klubów) – 1,12 mln . Po zakończeniu programu Pro Junior System kluby, które zajęły miejsca premiowane, otrzymają różnicę pomiędzy kwotą należną za zajęcie danego miejsca w PJS a kwotą wypłaconą w ramach wsparcia solidarnościowego.

W sezonie 2021/22 PZPN dofinansuje kluby ekstraklasy, I, II i III ligi w sumie kwotą 50 milionów złotych odpowiednio: Ekstraklasa – 30 mln, I liga – 10 mln, II liga – 6 mln i III liga – 4 mln.

Zdaniem PZPN przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadającą na klub w ESA, I, II i III lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej. Ostateczna decyzje w zakresie podziału środków przeznaczonych dla klubów Ekstraklasy zostanie podjęta po konsultacji z klubami i władzami spółki Ekstraklasa S.A.

18,1 mln w kolejnych rozgrywkach przekazanych zostanie na nagrody w Pro Junior System PZPN. Wsparcie będzie na dotychczasowym poziomie, czyli kluby ESA otrzymają 2,5 mln, I ligi – 6 mln, II ligi – 4 mln, III ligi – 4 mln, a IV ligi – 1.6 mln.

PZPN utrzyma także przyjęty w 2019 roku plan rozwoju projektów dedykowanych piłkarstwu kobiecemu wraz z reorganizacją systemu kobiecych rozgrywek seniorskich i młodzieżowych. Przeznaczy na ten cel 7,6 mln.

W sezonie 2020/2021 PZPN zawiesi opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy. Z tego powodu Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej dofinansowane zostaną kwotą ponad 8,7 mln.

PZPN utrzyma także wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich (zgodnie z Uchwałą nr IV/79 z 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN).

Piłkarska centrala zwiększy, na każdym etapie o ponad 50%, wysokość nagród finansowych dla klubów uczestniczących w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Przeznaczy na ten cel 10 milionów.

Od sezonu 2020/2021 w Totolotek Pucharze Polski od 1/32 finału na boisku będzie musiało występować dwóch zawodników młodzieżowców, tj. 22 lata i młodsi (rocznik 1999 i młodsi).

PZPN postanowił zmienić także przepisy licencyjne. Przesunięto terminu spłaty zobowiązań licencyjnych do 30 kwietnia (dot. zobowiązań powstałych do 31 grudnia 2019 roku) oraz do 30 listopada (powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku).

W sezonach 2019/2020 i 2020/2021 jednostronne rozwiązanie kontraktu przez zawodnika będzie możliwe w sytuacji zwłoki w zapłacie kontraktu przez klub za 4 miesiące, nie jak dotychczas za dwa miesiące. MAG