Inicjatywy na później

Budowa kaplicy na cmentarzu parafialnym i pomnika Jana Pawła II – takie propozycje na „upiększenie” Wojsławic mają mieszkańcy i osoby związane z gminą. Urzędnicy nie mówią nie, choć przyznają, że realizację obu pomysłów trzeba odłożyć na później.

Na ostatniej sesji wójt Henryk Gołębiowski poinformował radnych, że spotkał się z radą parafialną kościoła p.w. św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Chciał, aby ta wypowiedziała się na temat pomysłu budowy kaplicy na cmentarzu parafialnym. Z propozycją, aby taki obiekt powstał, wystąpił Edmund Jarosiewicz, pochodzący z Wojsławic mieszkaniec Gdańska, który w ubiegłym roku ufundował obraz z wizerunkiem patrona kościoła na jego frontowej ścianie. Druga z inicjatyw, o której wójt rozmawiał z radą, to zgłoszony przez radnego Jana Szponara pomysł budowy pomnika Jana Pawła II. Miałby on stanąć w centrum Wojsławic, a konkretnie na placu przed ratuszem.
– Obie propozycje na pewno są cenne i godne rozważenia, ale chyba jeszcze nie czas na wcielenie ich w życie – mówił podczas sesji wójt. – W pierwszej kolejności parafia zamierza dokończyć remont ogrodzenia i rozwiązać kwestię ogrzewania kościoła. To dwie najważniejsze obecnie kwestie. Jeśli chodzi o kaplicę, należałoby najpierw rozważyć kwestię finansowania jej budowy. Nie da się pozyskać środków zewnętrznych na ten cel, więc trzeba byłoby bazować na wkładzie społeczeństwa. Inna ważna kwestia dotyczy tego, kto by ją prowadził. W temacie pomnika padła propozycja, aby ustawić go nie przed ratuszem, a bliżej kościoła. Należałoby też powołać społeczny komitet, który zająłby się m.in. zbiórką funduszy na ten cel. (kw)