IPN szukał szczątków

Poszukiwania na Górkach Czechowskich

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie oraz na Górkach Czechowskich. Przy Unickiej badacze IPN szukają szczątków żołnierzy niepodległościowego podziemia straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie oraz poległych w operacjach przeciwpartyzanckich w latach 1948-1952. Na Górkach szukają zbiorowej mogiły z czasów II wojny światowej.

Na cmentarzy przy Unickiej znaleziono szczątki czterech osób. Spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami, a charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że czaszki ofiar nosiły ślady po postrzałach typowe dla wykonania wyroku tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono artefakty w postaci szkaplerza, fragmentów odzieży i plastikowych guzików. – Podjęte szczątki kostne zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej, które powinny pozwolić ustalić personalia ofiar – informuje Dawid Florczak, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

W ubiegłym tygodniu badacze IPN prowadzili również poszukiwania na terenie Górek Czechowskich. Ich celem jest weryfikacja informacji pochodzących od mieszkańców o istnieniu na Górkach potencjalnej, nieekshumowanej zbiorowej mogiły ofiar z okresu II wojny światowej. – Badania prowadzono w środkowym pasie Górek Czechowskich, przy ich wschodnim skraju, na wysokości ul. Franciszki Arnsztajnowej. Prace obejmowały powierzchnię ponad jednego ara w niewielkim wąwozie będącym jedną z południowych odnóg większego obniżenia terenu biegnącego w osi wschód-zachód – informuje Dawid Florczak. – Miejsce zostało wytypowane w oparciu o wskazania od lokalnych społeczników, analizę zdjęć lotniczych, a także dane z fotogrametrii. Według pozyskanych informacji, we wspomnianej lokalizacji odnajdywano pojedyncze kości niewiadomego pochodzenia, jak również fragmenty starej odzieży i obuwia.

Poszukiwania prowadzono metodą odwiertów. Wyniki badań mają być znane w tym tygodniu. Z niecierpliwością czekają na nie obrońcy Górek Czechowskich przed zabudową, jak również właściciel terenu – spółka TBV, która chce wybudować na Górkach osiedle mieszkaniowe. Ustalenie, że w tym miejscu znajdują się miejsca pochówku – o czym obrońcy Górek są przekonani – mogłoby skutecznie zablokować plany dewelopera. Na ich wniosek IPN już prowadził w lecie ubiegłego roku poszukiwania mogił na Górkach. Wówczas prace badawcze objęły północną część wąwozów. – W toku podjętych wówczas działań nie ujawniono szczątków ludzkich – przypomina rzecznik Florczyk. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here