Jak pięknie się różnić i debatować

Inauguracyjne zajęcia Lubelskiej Ligii Debatanckiej

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin i Fundacja Akademia Aktywizacji zainaugurowały Lubelską Ligę Debatancką, podczas której uczniowie szkół ponadpodstawowych mają okazję poznawać tajniki sztuki argumentacji i przekonywania adwersarzy. W pierwszych zajęciach, które odbyły się w Zespole Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej, wzięło udział 50 uczniów reprezentujących 16 drużyn.


– Debaty oksfordzkie to taki format, który ma uczyć młodych ludzi przede wszystkim tego, że dyskusja powinna być konstruktywna i jak w takiej dyskusji brać udział, jak tworzyć merytoryczne argumenty i jak to robić, nie obrzucając się błotem, bo to jest jednak standard, który niestety dzisiaj panuje. Chcemy od podstaw, od najmłodszego wieku uczyć, że jednak dyskusja powinna być merytoryczna. Chcemy nauczyć, aby wszyscy potrafili patrzeć na każdy problem i tezę możliwe szeroko, żeby zauważali zawsze dwie strony medalu. Potem, żeby w dyskusji w życiu codziennym potrafili też zauważyć każdy problem z dwóch stron i dostrzec, że z reguły po każdej stronie leżą jakieś racje, a prawda jest pośrodku. Uczymy standardu kulturalnej, merytorycznej dyskusji – wyjaśnia cel powołania Lubelskiej Ligi Debatanckiej Tomasza Palmi, prezes fundacji Akademia Aktywizacji.

Pierwsze zajęcia poprowadzili przedstawiciele fundacji Nowy Głos – największej i najbardziej doświadczonej organizacji debatanckiej w Polsce. Jej szkoleniowcy są fachowcami, którzy sędziowali już niejedną taką debatę. Również w Lublinie chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat czym jest debata, jak powinna wyglądać, jak mówić w sposób przekonujący i jakich gestów używać.

Wielkim finałem LLD będzie turniej między szkołami zaplanowany na 2 i 3 czerwca. – Będzie on zorganizowany na wzór turniejów sportowych. Pierwszym etapem będzie faza grupowa, a w niedzielę będzie już faza pucharowa, z której zwycięsko wyjdzie jedna drużyna spośród tych, które się właśnie szkolą. Chcemy pokazać, że debaty oksfordzkie są naprawdę fajne, ciekawe i stworzyć takie dość nietuzinkowe wydarzenie, które miejmy nadzieję już na stałe zagości w naszym mieście – mówi Mieszko Wnuk, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.

Joanna Niećko