Jak przygotować auto do zimy?

Nadchodzi zima, a wraz z nią coraz szybciej zapadający zmrok, opady i błoto pośniegowe. Jak kierowcy powinni przygotować siebie oraz swoje samochody do różnych, nieraz bardzo trudnych warunków drogowych? Skoda przedstawia porady swoich ekspertów.

– Nieprzyjazna aura sprzyja „pułapkom” na drodze, na które trzeba się przygotować i z którymi trzeba się liczyć. Kierowcy powinni zmienić nastawienie podczas zimowego sezonu i zachować większą czujność. Prowadząc musimy bardziej przewidywać, mieć świadomość różnych zagrożeń, takich jak np. odcinki drogi pokryte liśćmi, które na zakrętach mogą okazać się szczególnie śliskie.

W tym czasie wiatr również bywa silniejszy – jego porywy mogą być niebezpieczne. Co więcej, nocne i poranne przymrozki stają się codziennością, a także trzeba liczyć się z oblodzeniem dróg – w szczególności mostów. To ważne, aby dostosować styl jazdy i prędkość do obecnych w dany dzień warunków na drodze – mówi Petr Krásný, specjalista ds. rozwoju bezpieczeństwa pojazdów Skoda. Nie tylko kierowcy, ale także ich samochody muszą być przygotowane na ten bardziej wymagający czas. Istnieje kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem w sezonie zimowym, o których zawsze powinniśmy pamiętać.

Opony, wycieraczki, oświetlenie

Zmiana opon na zimowe powinna być oczywistością. Równie ważna jest widoczność. Przed wyruszeniem w trasę wyczyśćmy zakurzoną i zatłuszczoną szybę od wewnątrz dedykowanymi do tego ściereczkami lub zwykłymi papierowymi ręcznikami. Pozwoli to zapobiec np. oślepieniu przez światła innych samochodów. Rekomendowanym działaniem jest także wyczyszczenie wszystkich trzech lusterek wstecznych – szczególnie to zlokalizowane nad deską rozdzielczą łatwo brudzi się podczas regulacji.

Raz do roku zalecana jest także wymianę piór wycieraczek, przynajmniej przednich. Istotnym punktem dbania o bezpieczeństwo w okresie zimowym jest sprawdzenie świateł samochodu i wymiana niesprawnych żarówek. Ponadto zalecana jest kontrola stanu żarówek zapasowych, aby upewnić się, że mamy do dyspozycji odpowiednią ich liczbę – żadna awaria nas wtedy nie zaskoczy. Skontrolujmy także filtr kabinowy układu wentylacji. Jeżeli jest zabrudzony, staje się nieefektywny, a dodatkowo powoduje gromadzenie się wilgoci wewnątrz auta. Skutkiem może być znaczne wydłużenie się czasu potrzebnego do odparowania szyb. Istotnym aspektem jest również kontrola poziomu płynu chłodzącego w samochodzie, a najlepszą praktyką jest sprawdzenie jego temperatury zamarzania lub zlecenie tego zadania ekspertowi

Łańcuchy na wszelki wypadek

Na wielu obszarach górskich posiadanie przy sobie odpowiedniego sprzętu zimowego, w tym łańcuchów na opony, jest obowiązkowe. Z tego powodu dobrym pomysłem jest nie tylko zapakowanie ich do bagażnika, ale także wcześniejsze przećwiczenie ich zakładania. Każdy zestaw zawiera instrukcje dotyczące ich prawidłowego zamontowania, ale jak wiadomo praktyka czyni mistrza, więc warto przećwiczyć to sobie np. w suchym i ciepłym garażu.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Nadchodzący mróz zmusza nas także do wymiany płynu do spryskiwaczy. W tym celu należy wykorzystać do końca płyn letni i zastąpić go zimowym, najlepiej nierozcieńczonym. Ważne jest, aby spryskiwać wszystkie szyby wystarczająco długo – w ten sposób płyn zimowy dostanie się do wszystkich przewodów. Wtedy mamy gwarancję, że nic nam nie zamarznie. Warto też wymienić dywaniki na gumowe, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność w kabinie, a w schowku czy bagażniku powinno też znaleźć się miejsce na skrobaczkę do szyb, przewody rozruchowe, czy odmrażacz do zamków. Dobrą praktyką jest też smarowanie gumowych uszczelek drzwi dedykowanymi preparatami lub wazeliną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here