Jak rozsądnie zarządzać budżetem domowym i powiększać oszczędności?

Pieniądze mają tę magiczną właściwość, że potrafią znikać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wiecznie jest ich za mało. Ważną umiejętnością, traktowaną po macoszemu w wielu polskich domach i szkołach, jest tematyka oszczędzania. W jaki sposób nauczyć się dobrze gospodarować swoimi zasobami, aby nie odczuwać braku? Zapoznaj się z kilkoma naszymi poradami.

 Oszczędzaj na co dzień

Wiele osób zarabiających niewiele jest zdania, że oszczędności rzędu kilkunastu groszy dziennie to żadna różnica. Nie porównują cen w sklepach i często dokupują produkty żywnościowe w osiedlowych sklepikach. A tam ceny mogą być nawet 50% wyższe niż w popularnych dyskontach lub wielko powierzchniowych marketach. Dlatego zdecydowanie lepiej raz w tygodniu pojechać do dużej sieciówki i zaopatrzyć się na cały tydzień, aby nieco zaoszczędzić.

Bierz kredyt z głową i porównuj oferty banków

Niezbyt pokaźne wypłaty nie zawsze umożliwiają zrobienie większych zakupów, na przykład nabycia auta, za własną gotówkę. Czasami potrzebne jest posiłkowanie się pożyczką. Dla osób, które nie znają się dobrze na kwestiach finansowych, mamy jedną poradę: zawsze bierzcie kredyt w tej walucie, w której zarabiacie. Pozwoli Wam to uniknąć kłopotów podobnych do tych, które przeżywa dziś wielu „frankowiczów”.

Przy zaciąganiu tak poważnego zobowiązania jak kredyt hipoteczny warto zadbać o swoją zdolność kredytową. Pozytywna historia kredytowa, przejawiająca się między innymi w tym, że na czas płacimy bieżące rachunki, pilnujemy terminów spłaty rat oraz nie mamy długów u firm dostarczających media, pomoże nam uzyskać kredyt. Najlepiej zaciągać kredyt hipoteczny na nie dłużej niż 20 lat – wtedy odsetki od niego nie będą tak wysokie. Ważną kwestią jest dysponowanie wkładem własnym – choć banki wymagają zazwyczaj minimalnych 10%, zdecydowanie lepiej dysponować przynajmniej 20-30%. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy w konkretnej placówce, porównaj kredyty hipoteczne w www.lowcakredytow.pl i wybierz taki, który będzie dla Ciebie najbardziej optymalny.

Podobna zasada obowiązuje w przypadku pożyczania gotówki – na rozwój firmy, remont i wyposażenie mieszkania czy cokolwiek innego. Porównaj kredyty gotówkowe w www.lowcakredytow.pl, sprawdź możliwe opcje i podejmuj rozsądne decyzje. Pamiętaj, że pożyczone pieniądze trzeba będzie wcześniej czy później oddać.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here