Jak trwoga…

Słynąca z nietypowych „akcji” wójt Wierzbicy Zdzisława Deniszczuk znalazła niekonwencjonalny sposób na ochronę mieszkańców przed pandemią. Sąsiednie samorządy kupują maseczki i robią testy na korona wirusa, a przed budynkiem Urzędu Gminy w Wierzbicy stanął krzyż choleryczny. – Przydałyby się jeszcze spowiedniki a dla grzeszników dyby i biczowanie – komentują mieszkańcy.

Zdzisława Deniszczuk przyzwyczaiła wszystkich do swoich niekonwencjonalnych pomysłów, dzięki którym o gminie Wierzbica jest głośno nie tylko w lokalnych mediach. Gdy z powodu epidemii w Wielkanoc ludzie musieli pozostać w domach, z modlitwą przyjechali do nich strażacy. O akcji mówiła wtedy nawet telewizja Polsat. Zapewne o kolejnym pomyśle też będzie głośno.

Bo – podczas gdy sąsiednie samorządy kupują maseczki dla swoich mieszkańców, robią testy na obecność koronawirusa urzędnikom, radnym i sołtysom, zapatrują się w ozonatory do odkażania pomieszczeń – to w Wierzbicy do walki z wirusem wójt wyciąga krzyż. I to nie byle jaki.

Miejscowy stolarz wykonał na zlecenie urzędu olbrzymi krzyż morowy inaczej zwany epidemicznym, cholerycznym lub karawaką. Od tradycyjnego krzyża różni go dodatkowa, dłuższa poprzeczka. Na krzyżu, który ma stanąć u zbiegu ulic przy urzędzie gminy pojawi się napis „Od moru, ognia i wojny zachowaj nas Panie”.

Wywodzące się z Hiszpanii karawaki rozprzestrzeniały się w średniowiecznej Europie w czasie zaraz. W Polsce tego rodzaju krzyże popularne były później, bo od końca XVIII do początków XX wieku.

– Przydałyby się jeszcze spowiedniki, dyby i publiczna chłosta – żartują niektórzy mieszkańcy i wytykają, że należąca do PSL wójt od dawna stara się mocno wejść w łaski rządzącej w województwie i kraju Prawu i Sprawiedliwości. A wiadomo, że do kościoła i symboli religijnych PiS ma wyjątkowo przychylny stosunek. Niektórzy uważają, że to także sprytny sposób wójt na podebranie elektoratu PiS-owi.

Ale nie brakuje mieszkańców, którzy pomysł chwalą. – Spokój, ukojenie duszy i refleksja w modlitwie w tych trudnych chwilach jest tak samo ważne jak zdrowie ciała i to bez względu na to, kto do jakiej partii należy i czy jest wierzący czy nie – przekonują. (bf)