Jak zarabiać na wiedzy

W środę, 15 czerwca zakończyły się trwające od 10 do 15 czerwca Lubelskie Dni Nauki i Biznesu. W ciągu sześciu dni wystąpiło 60 prelegentów, których słuchało ponad 2000 uczestników: przedsiębiorców oraz przedstawicieli świata nauki i samorządów.
Bogaty w wydarzenia program Lubelskich Dni Nauki i Biznesu zakończyła dwudniowa (14-15 czerwca) konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, skierowana do przedsiębiorców, właścicieli firm, pracowników administracji i naukowców. Jej celem była wspólna dyskusja i nawiązanie współpracy między światem nauki a biznesem. Lublin jest miastem akademickim o ogromnym potencjale młodych i zdolnych naukowców. Uczelnie w ostatnich latach poniosły duże nakłady finansowe na budowę nowoczesnych laboratoriów i centrów nauki, np. biotechnologii. Możemy pochwalić się wieloma innowacyjnymi wynalazkami, takimi jak np. samochód z napędem wodorowym opracowany przez zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem prof. Wendekera. Brakuje nam tylko lepszej współpracy między światem nauki a biznesem.
– Uczelnie muszą w większym zakresie kształcić pod potrzeby przedsiębiorców. Patrząc na potrzeby rynku, jest zbyt mało tego typu współpracy – mówił podczas konferencji prezydent Krzysztof Żuk. Lublin może przyciągać inwestorów nie tylko innowacyjnym podejściem młodych ludzi, dostępem do lotniska i dobrych dróg, ale również zmianami w zasobach ludzkich.

Miasto, które kipi

W porównaniu z Wrocławiem, w którym fluktuacja wynosi aż 47 procent, Lublin ma bardzo niski jej poziom – 3 procent, co oznacza że niechętnie się przeprowadzamy, więc jest to niewątpliwy atut dla przedsiębiorców. Konferencja była więc okazją do zbliżenia się obu środowisk. – Chcemy, aby Lublin był miastem, które kipi od inwestycji, a nasze uniwersytety mają ogromne pokłady możliwości – podkreślał Artur Habza, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Konferencja była więc okazją do zbliżenia się obu środowisk: naukowego i biznesowego. Wzięło w niej udział wielu specjalistów m.in. dr inż. Tomasz Rymarczyk, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Netrix S.A., dziekan wydziału nauk technicznych WSPA, który mówił o współpracy biznesu z nauką. Perspektywy rozwoju polskiej gospodarki przedstawił Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych, ekspert TVN CNBC, a nowe projekty badawczo-rozwojowe, będące wsparciem dla przedsiębiorstw i naukowców, zaprezentował Łukasz Gołąbek (wiceprezes Netrix Group).
Bardzo ważnym punktem programu były prezentacje i wykłady odbywające się w oddzielnych salach, poświęcone biznesowi, współpracy biznesu i nauki, startupom, firmom rodzinnym, nieruchomością oraz roli i znaczeniu kobiet biznesu. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Badawczo-Rozwojowe Netrix S.A. Politechnika Lubelska – Instytut Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Elektrotechniki w Warszawie, Politechnika Łódzka – Instytut Informatyki Stosowanej, Politechnika Warszawska – Instytut Radioelektronik i Technologii Multimedialnych oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji Katedra Informatyki.
(EM.K.)