Jarmark Pawłowski

Miłośnikom folkloru i tradycji ludowej polecamy Jarmark Pawłowski – „Ginące Zawody”. Impreza odbywa się w Pawłowie zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia – w tym roku: 6 sierpnia.

Charakter imprezy nawiązuje do staropolskich jarmarków, na których można było kupić wykonywane ręcznie przedmioty i narzędzia codziennego użytku. Zamiarem organizatorów jest, aby coraz rzadziej spotykane i wykonywane zawody nie znikły z mapy kultury i tradycji regionu. Dlatego co roku na imprezie gości około 200 twórców ludowych, reprezentujących najprzeróżniejsze zawody. Swoje wyroby oferują między innymi przedstawiciele garncarstwa, bednarstwa, wikliniarstwa, kowalstwa, dekupażu, rzeźby i wielu innych. Specjalnie dla uczestników Jarmarku twórcy ludowi na żywo demonstrują wykonywanie swoich wyrobów. Można osobiście usiąść za kołem garncarskim, stanąć za kowadłem kowalskim czy innym urządzeniem, które niegdyś służyło jako warsztat pracy. Można też spróbować własnych sił przy wykonywaniu dzieł rękodzielniczych. Organizatorzy zachęcają dzieci do skorzystania z oferty przygotowanej specjalnie dla nich w zagrodzie edukacyjnej. Tam będą przygotowane dla nich zajęcia z garncarstwa (toczenie na kole garncarskim, zdobienie wyrobów garncarskich), warsztaty malarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie.
Imprezie towarzyszą liczne konkursy.
Nieodłącznym elementem Jarmarku Pawłowskiego jest muzyka ludowa. Występy kapel i zespołów folklorystycznych na scenie jak również wśród kupujących dodatkowo nadają niepowtarzalnego uroku imprezy.
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku Pawłowskim będzie kultura romska. Przedstawiona zostanie inscenizacja taboru cygańskiego z tradycyjnymi potrawami, wróżbami i kulturą. Wystąpi również zespół „Cygańskie serca”.
Imprezę dodatkowo uświetni występ zespołu folkowo-rockowego „Horpyna”. (-)