Jedna szkoła pęka w szwach, druga świeci pustkami

Nowo otwarta podstawówki przy ul. Berylowej „podebrała” część obwodu, a tym samym uczniów, SP nr 46

Zdaniem jednego z naszych Czytelników miasto powinno jak najszybciej zmienić granice szkolnych obwodów na Czubach ponieważ obecny prowadzi do pustoszenia SP nr 46, kiedy sąsiednie podstawówki są przeciążone.


– Dziś w Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Biedronki uczy się niespełna 400 dzieci, a jeszcze pod koniec lat 90- tych uczęszczało ich tu ponad 2 tysiące – mówi pan Marian. Malejąca liczba dzieci w tej placówce dziwi tym bardziej, że sąsiednie szkoły przy ul. Roztocze, przy ul. Bursztynowej oraz nowo powstała przy ul. Berylowej należą do tych, w których naukę rozpoczyna najwięcej pierwszaków w mieście.

Co ciekawe kiedy dwa lata temu rada miasta przeniosła tymczasowo część ulic z obwodu SP nr 50 przy ul. Roztocze do SP nr 46, to liczba pierwszych klas w poprzednim roku szkolnym wzrosła do sześciu, a w obecnym już po otwarciu nowej SP nr 58 przy ul. Berylowej i przeniesieniu tych ulic do obwodu tej placówki, przy ul. Biedronki udało się otworzyć zaledwie dwa oddziały klas pierwszych. Tymczasem przy ul. Berylowej jest ich siedem, a przy ul. Bursztynowej sześć. – Dzięki braku działań ratusza w tym kierunku szkoła na naszym osiedlu będzie umierać, a ta przy ul. Bursztynowej dalej będzie przeludniona. Co więcej wiele wskazuje na to, że za kilka lat podobny los czeka także tę nową szkołę – niepokoi się nasz Czytelnik.

Urzędnicy twierdzą, że przyglądają się sytuacji. – Miasto stale monitoruje sytuację związaną z podziałem ulic na obwody szkolne, dotyczy to wszystkich placówek, także nowo utworzonych, tak by zapewnić jak najbardziej optymalne funkcjonowanie wszystkich placówek – mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza. – Rodzice, którzy podejmą decyzję o tym, że edukacja w Szkole Podstawowej nr 46 jest dla ich dzieci bardziej wygodna, mogą ubiegać się o przyjęcie do tej szkoły, jako uczniowie spoza obwodu.

Wydaje się jednak, że kilka ulic z obwodu Szkoły Podstawowej nr 51 mogłoby zostać z powodzeniem przeniesionych do rejonu SP nr 46 przy ul. Biedronki. Dzieci mieszkające m. in. przy ul. Agatowej, ul. Szafirowej czy ul. Perłowej mają bowiem podobną odległość do tej placówki jak do obecnej szkoły rejonowej.

Urzędnicy, co prawda, nie wykluczają zmian, ale na ten moment nie chcą niczego deklarować. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here