Jego zegarki nosili papieże, a także Stalin, Disney i Einstein

W Piaskach Szlacheckich odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Antoniego Norberta Patka, który w 1812 r. urodził się w tej miejscowości. Patek to twórca legendarnych zegarków. Nosili je np. Albert Einstein, Skłodowska-Curie, Walt Disney, a nawet Józef Stalin.


W wydarzeniu wzięli udział m.in.: wiceambasador Szwajcarii Matthias Dettling, poseł Teresa Hałas oraz członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak. Pomysłodawcami wydarzenia było Krasnostawskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Nie zabrakło mieszkańców Piask Szlacheckich, strażaków z OSP Piaski Szlacheckie, pań z KGW Piaski Szlacheckie oraz Gorzkowskiej Kapeli Ludowej.

Antoni Norbert Patek urodził się w Piaskach Szlacheckich 14 czerwca 1812 r., a zmarł 1 marca 1877 r. w Genewie. Był pionierem przemysłowej produkcji zegarków, założycielem firmy Patek Philippe & Co. – pierwszej w historii produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie. Nosili je m.in.: królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, Pius IX, Leon XIII, Walt Disney, Josip Broz Tito, Józef Stalin i Duke Ellington.

Patek był wnukiem starosty lubelskiego Wacława Patka. Miał 10 lat gdy przeprowadził się z rodzicami do Warszawy. Walczył w Powstaniu Listopadowym. Dwa razy ranny, dosłużył się stopnia podporucznika Jazdy Augustowskiej, a 3 października 1831 został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Patek zmarł 1 marca 1877 w Genewie. Po jego śmierci firma kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Od 1929 r. należy do rodziny Sternów. (k)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here