Jest dotacja, nie ma ograniczeń

Nowa piękna powiatówka, prowadząca przez gminy Rejowiec i Chełm do lotniska w Depułtyczach, jest niszczona przez ciężarówki – poskarżyła się Dorota Łosiewicz, radna powiatu chełmskiego. Urzędnicy tłumaczą, że na ulicach budowanych za rządowe pieniądze nie mogą stawiać tonażowych ograniczeń. Najwyraźniej nie wszyscy radni i starosta o tym wiedzieli.

Przebudowa drogi z Adamowa do kol. Zagrody i od Niedziałowic Drugich do Depułtycz Królewskich na wysokości lotniska to jedna z większych inwestycji powiatu chełmskiego. Realizowana była w dwóch etapach w ubiegłym i w tym roku. Kosztowała ponad 10,5 mln zł, z czego niemal 8 mln zł udało się pozyskać z Funduszu Dróg Samorządowych. Jest nowa, szeroka droga z pasem pieszo rowerowym i jest …kłopot.

Mieszkańcy już się skarżą, że ciężki sprzęt niszczy asfalt. – Pomimo ograniczeń tonażowych kierowcy nie przestrzegają zakazu a gdy zwróci się im uwagę to mówią, że mogą i pięć tysięcy mandatu zapłacić a i tak opłaca im się jechać krótszą drogą – interpelowała w czasie sesji rady powiatu, Dorota Łosiewicz. – Droga dopiero zrobiona a już pobocza połamane. Prosiłabym, aby uczulić służby, żeby interweniowały.

– Ja również dostałem informację, że jeżdżą tamtędy samochody ponadwymiarowe, które uczestniczą przy budowie lotniska – dodał Andrzej Derlak.

Starosta zlecił dyrektorowi wydziału infrastruktury sprawdzenie czy powiat udzielał jakiejś firmie pozwolenie na poruszanie się na drodze ciężkimi samochodami. – Może to jakaś firma budowlana, może przy naszej drodze jeszcze jakieś prace trwają? Ewentualnie jakieś działania podejmiemy – odpowiadał na interpelację radnej i koleżanki z zarządu powiatu.

Marek Bedliński, dyrektor wydziału infrastruktury wytłumaczył radnym, że powiat nie może stawiać ograniczeń tonażowych na drogach, które są remontowane przy udziale funduszy rządowych. – W związku z tym na drodze Marysin – Uher znak ograniczający do 8 ton zostanie zdjęty. Jedynie na starych drogach jest utrzymane ograniczenie – tłumaczył radnym. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here