Jest finał śmieciowej telenoweli

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła (23 czerwca) odwołanie spółki PreZero Recykling Wschód od rozstrzygnięcia przez lubelski Ratusz przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z sektora nr VI. Tym samym od 1 lipca br. do czerwca 2024 roku śmieci z Konstantynowa, Sławinka, Szerokiego i Rur roku wywozić będzie firma Ekoland z Kraśnika.

To kończy trwające od kwietnia ubiegłego roku poszukiwania wykonawcy tego zadania i przetarg na wywóz śmieci ze wszystkich siedmiu lubelskich sektorów. W przypadku sektorów I (Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice), II (Kalinowszczyzna, Tatary, Hajów-Zadębie, Ponikwoda) i V (Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy) jeszcze latem ubiegłego roku wybrano ofertę Kom-Eko. Od stycznia tego roku podpisano umowę z firmą Koma na obsługę sektorów III (Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin), IV (Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią) i VII (Czuby Południowe, Wrotków, Zemborzyce), a przetarg dla sektora VI, na który w pierwszym podejściu nie było chętnych, wciąż pozostawał nierozstrzygnięty. Na powtórzone postępowanie, ogłoszone dopiero w listopadzie ubiegłego roku wpłynęły trzy oferty: – spółki Ekoland z Kraśnika z ceną niespełna 28,27 mln, spółki Koma Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Ełku z ceną ok. 32,39 mln zł i spółki PreZero Recykling Wschód Sp. z o.o. z Lublina z ceną ok. 49,12 mln zł. Ich badanie trwało i trwało, a miasto z wolnej ręki przedłużało umowę na wywóz odpadów z tego sektora spółce Kom-Eko, płacąc za to o wiele więcej niż oferował, notabene powiązany z Kom-Eko, Ekoland.

Wreszcie na początku czerwca br. miasto poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty – wskazując na Ekoland. Od tego rozstrzygnięcia przegrane PreZero odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej, podnosząc, że Ekoland to spółka zależna od Kom-Eko, który ma już umowę na obsługę trzech sektorów, a to zgodnie ze specyfikacją przetargową była maksymalna liczba sektorów, jakie może obsługiwać jedna firma. Rozprawa odbyła się 23 czerwca. KIO oddaliło odwołanie PreZero, które w latach 2018-2021, pod poprzednią nazwą SUEZ Wchód, wywoziło odpady z dwóch sektorów, a teraz nie będzie obsługiwać żadnego.

Umowa z Ekolandem weszła w życie 1 lipca. Jak informuje Ratusz, obsługa mieszkańców sektora nr VI przez nową firmę odbywa się na dotychczasowych zasadach tj. z zachowaniem obowiązujących częstotliwości dla poszczególnych rodzajów odpadów. – Wersja elektroniczna harmonogramów zostanie niezwłocznie udostępniona w aplikacji EKO-APP oraz na stronie internetowej firmy Ekoland. Papierowe harmonogramy odbioru odpadów otrzymają mieszkańcy w tym miesiącu – zapowiada urząd na swojej stronie internetowej lublin.eu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here