Jest w Warszawie, będzie też w Chełmie?

Miasto Chełm ma podpisać z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego porozumienie w sprawie utworzenia i budowy w Chełmie instytucji na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jej powstanie prezydent Jakub Banaszek obiecał w swojej kampanii wyborczej.

Prezydent Chełma, Jakub Banaszek, dokładnie 1 stycznia 2019 roku na swojej stronie na Facebooku przypiął post, w którym znalazły się jego wszystkie obietnice, zarówno te złożone przed wyborami, jak i tuż po objęciu urzędu. Pod pozycją nr 21 prezydent umieścił Chełmskie Centrum Nauki Kopernik, na wzór funkcjonującego już Centrum w Warszawie. To przedsięwzięcie wielu opozycyjnych lokalnych polityków od samego początku traktowało z przymrużeniem oka. Jak dowiedzieliśmy się, Jakub Banaszek nie zamierza jednak z niego rezygnować.

W piątek, 30 kwietnia, ma dojść do podpisania porozumienia między Miastem Chełm a Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie utworzenia tego typu instytucji. Nam udało się nieoficjalnie ustalić, że budynek Centrum miałby powstać na działce przy ul. Zawadówka, w miejscu obecnego targowiska. Lokalizacja wydaje się o tyle trafiona, że nieopodal ma przebiegać tzw. południowa obwodnica Chełma, która będzie zaczynała się przed Kumową Doliną i skrzyżuje się z obecną drogą wojewódzką nr 812 w kierunku Krasnegostawu. Dojazd od Lublina nie byłby zatem żadnym problemem.

Wiele wskazuje na to, że powstanie instytucji jeszcze w tej kadencji będzie raczej niemożliwe, ale celem prezydenta jest jej kompleksowe przygotowanie. Jeśli wszystkie prace koncepcyjne, a następnie projektowe będą przebiegać bez większych zakłóceń i ministerstwo zapewni finansowanie, sama budowa może nawet rozpocząć się z końcem obecnej prezydentury Jakuba Banaszka. Wiadomo, że miasto samodzielnie nie da rady udźwignąć tak potężnego przedsięwzięcia.

Wszystkie inne informacje dotyczące planowanej instytucji, w tym także jej oficjalnej nazwy, są objęte tajemnicą. Przynajmniej do najbliższego piątku, 30 kwietnia. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here