Jeździmy za szybko, parkujemy byle gdzie

Ponad 180 zagrożeń zgłosili od początku tego roku mieszkańcy powiatu świdnickiego w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej, bo ponad połowa z nich, dotyczyła ruchu drogowego – przekroczeń dozwolonej prędkości i niewłaściwego parkowania.


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, która w łatwy i szybki sposób pozwala przekazać Policji informacje o zagrożeniach w naszej okolicy. Wystarczy smartfon, tablet lub komputer z dostępem do internetu.

– Wszystkie zgłoszenia przekazywane za pomocą KMZB są anonimowe; nie sprawdzamy numerów IP komputerów czy innych urządzeń. Zgłosić można w zasadzie wszystko, oczywiście oprócz tych sytuacji, w których potrzebna jest pilna interwencja policji – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Jak skorzystać z KMBZ? Wystarczy wejść na stronę mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, zaznaczyć na niej konkretne miejsce (mapa pozwala zrobić to z dużą precyzją), a następnie z katalogu wybrać rodzaj zagrożenia, które w tym miejscu występuje, bądź jest mu zbliżone. Jest to automatycznie przesyłane do najbliższej komendy, a policjanci mają 6 dni, aby zweryfikować tę informację. Podczas nanoszenia zagrożenia jest taka możliwość, żeby dodać opis i podać np. godziny, w których najczęściej dochodzi do zagrażających bezpieczeństwu sytuacji.

– Jest to dla nas bardzo pomocne, bo bywa, że np. problem z nieprawidłowym parkowaniem pojawia się popołudniu, a policjant podejmujący interwencję w godzinach porannych nie będzie mógł jej potwierdzić. Jeśli dane zgłoszenie potwierdzi się, policja ma 30 dni na jego eliminację. W przypadku nieprawidłowego parkowania zazwyczaj można się spodziewać, że za wycieraczką znajdziemy wezwanie do komendy w celu wyjaśnienia sprawy. Często kończy się to na drodze postępowania mandatowego – przyznaje rzeczniczka policji.

Od początku tego roku mieszkańcy Świdnika i pozostałych gmin powiatu nanieśli na KMZB ponad 180 zagrożeń. Większość z nich została potwierdzona i wyeliminowana. Większość zgłoszeń (ok. 120.) dotyczyła ruchu drogowego. Najczęściej sygnalizowaliśmy przekraczanie prędkości – 57 razy i niewłaściwe parkowanie – 50. Odnotowano także zgłoszenia dotyczące: spożywania alkoholu w miejscach publicznych – 26 razy, niewłaściwej infrastruktury drogowej – 10, dzikich wysypisk śmieci – 9, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 6, nielegalnych rajdów samochodowych – 6, używania środków odurzających – 6, wałęsających się bezpańskich psów – 6, aktów wandalizmu 3, złej organizacji ruchu – 3, miejsc niebezpiecznych na wodach – 2, miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej – 1 i żebractwa – 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here