W Lublinie uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbywały się w miniony weekend, od 22 do 24 kwietnia
22 kwietnia w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja popularnonaukowa „Przedmurze Chrześcijaństwa 966-2016”. Otwierający konferencję wojewoda Przemysław Czarnek podkreślał: – Musimy ciągle i na nowo odkrywać i zgłębiać prawdę o tym, że nie byłoby, nie ma i nie będzie wolnej Polski bez chrześcijaństwa.
W jej trakcie
można było pogłębić swoją wiedzę na temat: początków chrześcijaństwa w Polsce i znaczenia chrztu Mieszka I. Temat ten przedstawił dr hab. Piotr Plisiecki z KUL.O cywilizacyjnej tożsamości Polski w świetle poglądów Pawła Włodkowica mówił dr hab. Paweł Skrzydlewski z PWSZ w Chełmie i Akademii Ignatianum w Krakowie. Kościołem w polityce Jagiellonów i Wazów zajął się dr hab. Leszek Wierzbicki z UMCS. O Polsce, jako przedmurzu chrześcijaństwa -1863 i 1920 mówił dr Mieczysław Ryba z KUL. Z kolei dr hab. Mirosław Szumiło z UMCS przedstawił temat: Komuniści kontra Kościół. Wokół obchodów Millenium w 1966 r.
Młodzi pod wrażeniem
Konferencji rocznicowej przysłuchiwało się ponad 200 uczniów ze szkół Lubelszczyzny. Młodzież z zainteresowaniem słuchała zwłaszcza żywiołowo wygłoszonego wykładu o początkach chrześcijaństwa przez dr. hab. Piotra Plisieckiego z KUL. Aż z Zamościa przybyli uczniowie klasy pierwszej Gimnazjum nr 3.
– Przyjechaliśmy specjalnie na tą konferencję, bo sama rocznica to coś wspaniałego i wielkiego. Dzieci na podstawie wysłuchanych wykładów przygotują reportaż i przedstawią go całej szkole. Nasi uczniowie interesują się historią i bardzo chcieli tu przyjechać – podkreśla Małgorzata Smolińska, nauczycielka historii i WOS z Gimnazjum nr 3 w Zamościu.
Kuba z lubelskiego „Biskupiaka” interesuje się tematem początków państwa polskiego, ale niektóre wątki wykładu kulowskiego wykładowcy były dla niego nowe. – Zaskoczyła mnie zwłaszcza informacja, że wśród Słowian panowała poligamia i bardzo źle traktowano kobiety przed przyjęciem chrześcijaństwa – powiedział.
Gra miejska
W drugim dniu regionalnego świętowania, 23 kwietnia na placu Po Farze od godz.10 do 13 miała miejsce dla młodszych mieszkańców miasta gra miejska: „Odkrywanie źródeł. Śladami tradycji chrześcijaństwa w Lublinie”, a 24 kwietnia w archikatedrze Lubelskiej po uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny o godz. 19, odbył się koncert patriotyczny „Polonia, persevera in Christo” („Polsko trwaj w Chrystusie”). Wzięli w nim udział: Scholares Minores pro Musica Antiqua pod kierunkiem Danuty i Witolda Danielewiczów, chóry „ Szczygiełki” z Poniatowej pod dyr. Teresy Krasowskiej i Teatr Panopticum MDK Pod Akacją. Wyborem tekstów i przygotowaniem tekstów do „Słowa poetyckiego” w wykonaniu Teatru Panopticum zajął się Mieczysław Wojtas.
Przypomnijmy, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski zainaugurowano w Lublinie już w listopadzie 2015 r. Wówczas, podczas uroczystej eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Budzik zapalono jubileuszowe świece, które, jako znak trwającego Roku Jubileuszowego znalazły się we wszystkich świątyniach archidiecezji, by przypominać o przeżywanym jubileuszu Chrztu Polski. W homilii metropolita lubelski podkreślił wówczas, że chrzest Mieszka I w wigilię paschalną 966 r. był dla Polski wielkim darem. W tej dacie splotły się trzy początki: Kościoła, państwa i narodu. Kościołowi w Polsce bardzo zależy, aby „ nasze serca mocniej zabiły na wspomnienie tajemnicy chrztu świętego, który jest najważniejszym sakramentem naszej wiary”, a chrzest Polski był najważniejszym wydarzeniem w naszej historii. Patriarcha zaznaczył, że chrzest powinien być dla katolika najważniejszym dniem w życiu. Gładzi on nie tylko grzech pierworodny, ale otwiera na działanie łaski Bożej. Hasłem Roku Jubileuszowego są słowa „ Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Nadzieja płynąca z wiary, to wezwanie dla każdego by zmieniać świat wokół siebie. W ubiegłym roku, w naszej diecezji ochrzczono 10 681 dzieci.
Warto też wspomnieć, że ostatnie uroczystości jubileuszowe poprzedziły między innymi: 15 kwietnia uroczysty koncert „Te Deum” Antona Brucknera, który odbył się w archikatedrze Lubelskiej z okazji jubileuszu 95. rocznicy powstania KUL i 17 kwietnia w kościele p.w. Świętej Rodziny prawykonanie oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” Roberta Grudnia.
Elżbieta Kasprzycka, Emilia Kalwińska
Honory dla profesora
Koncert „Te Deum” poprzedziło wręczenie złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis prof. Henrykowi Kieresiowi (KUL).