Już co czwarte szpitalne łóżko przeznaczone pod covid

W województwie lubelskim już prawie 1700, ze wszystkich niemal 7000, łóżek szpitalnych przeznaczonych jest dla pacjentów z Covid-19, których jest już blisko 1400, w tym 100 musi korzystać z respiratora.


Przed świątecznym weekendem liczba dziennych zakażeń w kraju zbliżyła się do granicy 10 tysięcy, a na czele województw z największym wskaźnikiem infekcji niezmiennie, od kilku tygodni, jest nasze województwo (ponad 70/100 tys. mieszkańców). Sytuacja robi się naprawdę poważna, bo w szpitalach przebywa już prawie 1400 pacjentów z Covid-19 i choć łóżek ogólnie nie brakuje, bo kolejne przekształcane są w zakaźne (jest już ich niemal 1700), to odbywa się to kosztem ograniczenia przyjęć pacjentów z innymi chorobami. Wojewoda Lech Sprawka ma nadzieję, że sytuacja zacznie się poprawiać, bo dynamika zakażeń na Lubelszczyźnie od tygodnia systematycznie spada.

Coraz więcej uczniów na zdalnym

Nieciekawie zaczyna wyglądać sytuacja w szkołach. Już w ponad 460 na ok. 2500 wszystkich placówek edukacyjnych w województwie zajęcia przynajmniej dla części klas odbywają się online. Tak dzieje się już w kilkudziesięciu placówkach w Lublinie i Świdniku. Przed świątecznym weekendem w Świdniku dotyczyło to: Przedszkola nr 3, II LO, SP nr 3, I LO, SP nr 4, Technikum w Zespole Szkół nr 1 i Technikum w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej.

– Obecnie mamy na kwarantannie i nauczaniu zdalnym jedną klasę z poziomu edukacji wczesnoszkolnej. W poprzednim, w części tygodnia były to dwie klasy, ale one wróciły już do nauki stacjonarnej. Długo udawało się nam unikać nauczania zdalnego i kwarantanny. Dopiero w poprzednim tygodniu pojawiły się pierwsze przypadki – mówił w ubiegłym tygodniu Leszek Kalicki, dyrektor SP nr 3 w Świdniku.

W związku z potwierdzonym zachorowaniem u jednego ucznia, w minionym tygodniu na nauczaniu zdalnym przebywały również trzy klasy trzecie z rocznika po szkole podstawowej w I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku.

– Zgodnie z tym, co nam zalecono każda klasa ma przydzieloną swoją salę lekcyjną, ale w naszej organizacji zajęć międzyoddziałowych uczniowie mieszają się na zajęciach z języków obcych i z przedmiotów rozszerzonych. Kiedy jedna osoba zachoruje to cały rocznik musi przejść na zdalne – mówi Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO w Świdniku i zaznacza, że nauczanie zdalne nie jest równoznaczne z kwarantanną. O tym, kto z uczniów musi pozostać w domu, a to może wychodzić decydują służby sanitarne.

Nauczyciele, rodzice i starsi uczniowie zgodnie przyznają, że zamknięcie szkół i nauka zdalna dla wszystkich to czarny scenariusz.– W przypadku naszej szkoły to trzeci przypadek zdalnej nauki. Za każdym razem był to wynik zachorowania tylko jednego ucznia, więc nie można mówić o masowej skali zachorowań – dodaje wicedyrektor I LO.

– Mamy nadzieję, że nie będzie żadnych zmian i tak to będzie wyglądało: jeśli pojawią się przypadki zachorowań, pojedyncze klasy będą kierowane na zdalne. Jest to uciążliwe dla uczniów i nauczycieli, ale i tak lepsze niż nauka zdalna dla wszystkich. Mam nadzieję, że będzie tak jak najdłużej – dodaje dyrektor Leszek Kalicki.

Przed świętami o zawieszenie zajęć stacjonarnych zdecydowały się władze KUL.

Nauka zdalna ma obowiązywać do 12 listopada.

Nie musisz czekać na test

W ubiegłym tygodniu lublinianie narzekali na źle działający system kierowania na test na covid. Zgłaszając chęć zrobienia testu na stronie pacjent.gov.pl system często wyznaczał placówkę z dala od domu pacjenta, gdzie na dodatek na test trzeba było czekać do następnego dnia, tymczasem były placówki, w których można było zrobić go od ręki. – Kiedy w ubiegłą środę przed południem zalogowałem się na stronie pacjent.gov.pl, system skierował mnie do szpitala na ul. Abramowicką, a test wyznaczono na następny dzień, na godz. 12 – opowiadał pan Krzysztof, mieszkający na lubelskim osiedlu Wiktoryn przy ul. Unickiej. – Postanowiłem więc zadzwonić do znajdującego się nieopodal szpitala Jana Bożego przy ul. Biernackiego, gdzie okazało się, że test mogę zrobić bez czekania, w każdej chwili. RD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here