Kalendarium Ziemi Włodawskiej 7-13 grudnia

– 7 grudnia 1894 roku, o godz. 19.30, mieszkańcy niektórych guberni Królestwa Polskiego oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny byli świadkami wspaniałego zjawiska niebieskiego – przelotu olbrzymiego bolidu. Jego przelotowi i spadkowi z niego meteorytu towarzyszyły intensywne zjawiska świetlne, a w niektórych okolicach i dźwiękowe.

Zjawisko zauważone także w okolicach Włodawy opisywał korespondent Gazety Warszawskiej – nr 349 z dn. 31.XII.1894 roku (według artykułu z Acta Geophisica Polonica z 1955 roku – Jerzy Pokrzywnicki, „O meteorycie Różana i zjawiskach towarzyszących jego przelotowi w atmosferze”): „Wieczór dnia tego był mglisty, księżyc schowany za chmurami.

Naraz o godz. 7 min. 30 zza chmur wyłonił się pas jasny, ognistej barwy, w kilku miejscach załamany. Horyzont cały i lasy okoliczne wyglądały gdyby w czasie pożogi, w powietrzu słychać było głuchy huk. Po kilku sekundach niezwykła jasność poczęła się zmniejszać i w końcu znikła zupełnie, pozostawiając łunę w chmurach, jaką widzimy zwykle w czasie dużego pożaru. Całe zjawisko nie trwało dłużej jak kwadrans”.

– 7 grudnia 2009 roku oddano do użytku nową drogę w Dubecznie. Inwestycja została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Nowa droga o długości ok. 1 km ma asfaltową nawierzchnię po obu stronach chodnik z kostki brukowej oraz dwa parkingi.

– W dniach 7 i 8 grudnia 1950 roku ekshumowano na cmentarz wojskowy we Włodawie 72 żołnierzy poległych w walce pod Wytycznem.

– 8 grudnia 2009 roku do Włodawy, na zaproszenie Ojców Paulinów i Szkolnego Koła Bioetycznego działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. A. F. Modrzewskiego, przybyła dr Wanda Półtawska, znana m.in. z wieloletniej bliskiej przyjaźni z papieżem Janem Pawłem II. Tematem 4 spotkań z włodawianami były wartości chrześcijańskie.

– 10 grudnia 1928 roku we Włodawie powstał Powiatowy Oddział Związku Strzeleckiego.

– 12 grudnia 1771 roku zmarł Jerzy Flemming (ur. 16 maja 1699 roku) – właściciel dóbr włodawskich. Włości przeszły w ręce Jerzego Flemminga w 1749 roku, w roku śmierci Antoniego Pocieja, w wyniku niespłaconego kontraktu z 1745 roku.

– 12 grudnia 1981 roku, na podstawie dekretu o Stanie Wojennym, we włodawskim Zakładzie Karnym powstał tzw. ośrodek odosobnienia. Ośrodek funkcjonował do 26 kwietnia 1982 roku, kiedy to ostatni internowani zostali wytransportowani do innych jednostek penitencjarnych.

– 13 grudnia 1981 roku do Zakładu Karnego we Włodawie przywieziono 68 internowanych. W następnych dniach dowożono kolejnych. Na koniec roku – 31 grudnia, stan liczbowy internowanych we włodawskim ZK wynosił 111 osób. (ad)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here