Kalush Orchestra w Lublinie

Za sprawą wojny, ci reprezentanci Ukrainy wzbudzają dużą uwagę publiki. Zwycięzcy Konkursu Eurowizji 2022 występują w Lublinie. Zespół Kalush Orchestra gra dziś, 4 lipca w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.


Zespół skupia się na miksowaniu współczesnych brzmień rapu z ukraińską muzyką ludową. Grupa została oficjalnym reprezentantem Ukrainy w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji, zdobywając pierwsze miejsce. I od czasów wygranej, muzycy nieustannie koncertują po Europie. W Polsce grają kilka koncertów, w tym 4 lipca występują w Lublinie.

Pierwowzorem zespołu był Kalush – grupa, którą 2019 roku założył raper Ołeh Psiuk pochodzący z miasta Kalush (obwód iwanofrankowski), Ihor Didenczuk oraz DJ MC Kilimmen. Tego samego roku muzycy opublikowali na YouTubie swój debiutancki teledysk.

Po wydaniu drugiego wideoklipu do utworu „Ty honysz” zespół podpisał umowę z uznaną amerykańską wytwórnią hip-hopową Def Jam Recordings, co zaowocowało wydaniem pierwszego albumu pt. „Hotin”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem, a zespół wypracował silną pozycję na ukraińskiej scenie muzycznej.

W 2021 roku hip-hopowe trio ogłosiło poszerzenie składu. Dołączył Tymofij Muzyczuk oraz Witalij Dużyk, co spowodowało uruchomienie projektu Kalush Orchestra, który w przeciwieństwie do głównej ekipy, zaczął grać muzykę bardziej eklektyczną. Takim zmiksowanym ze wszechbrzmień utworem „Stefania” Kalush Orchestra podbił europejską publiczność podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie – mocno upolitycznionego. Co ich wyróżnia? Swój etno hip-hop Ukraińcy próbują ugruntować poprzez tradycyjne stroje w stylu Hucułów (dawne ziemie polskie, dziś Zachodnia Ukraina).

Koncert organizuje Centrum Kultury w Lublinie: 4 lipca o godz. 20:30 w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. Teoretycznie jest biletowany, w praktyce każdy, kto tam przyjdzie, usłyszy zespół spoza ogrodzenia.

MR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here