Kamena na razie nie na sprzedaż

W Internecie ukazało się ogłoszenie o sprzedaży najstarszego chełmskiego hotelu „Kamena”, zamieszczone przez lubelską agencję nieruchomości. Jego właściciel Kazimierz Zubiński podkreśla jednak, że to nie jest najlepszy czas na szukanie potencjalnych kupców, dlatego sprawa na razie znajduje się w zawieszeniu. Z kolei na działce za hotelem jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa bloku usługowo-mieszkalnego.

Wybudowany w 1975 roku hotel „Kamena”, w którym znajduje się 109 pokoi dla gości rozmieszczonych na pięciu kondygnacjach, sale konferencyjne i lokale usługowe, zgodnie z zamieszczonym w Internecie ogłoszeniem, został wyceniony na 16 mln zł. Obiekt ma ponad 5200 m kw. powierzchni i stoi na 42-arowej działce, z 56 miejscami parkingowymi.

Właściciel obiektu Kazimierz Zubiński przyznaje, że przymierzał się do sprzedaży nieruchomości, ale nie sądził, że w czasach pandemii współpracująca z nim agencja nieruchomości z Lublina zamieści ogłoszenie w Internecie. – Wszyscy wiemy, w jakim znaleźliśmy się położeniu, trwa walka z koronawirusem. To nie jest najlepszy moment na szukanie potencjalnych kupców, bo zdaję sobie sprawę, że nawet gdyby ktoś był zainteresowany kupnem, w obawie o własne zdrowie nie przyjedzie teraz oglądać hotelu. Poproszę agencję, by usunęła z sieci ogłoszenie, sprawa do czasu powrotu do normalnego funkcjonowania jest zawieszona – wyjaśnia K. Zubiński.

Właściciel „Kameny” jeszcze nie tak dawno szykował się do budowy galerii handlowej, która miałaby przylegać do budynku hotelu. Prace były mocno zaawansowane, powstał projekt, a prezydent Chełma wydał pozwolenie na budowę. Kazimierz Zubiński swoje plany musiał jednak zweryfikować i ostatecznie zdecydował, że wybuduje blok mieszkalno-usługowy. – Dostaliśmy już zamienne pozwolenie na budowę, czekamy jedynie na uprawomocnienie decyzji prezydenta – wyjaśnia Zubiński. – Chcemy postawić budynek o czterech kondygnacjach. Pozyskaliśmy inwestora zewnętrznego, który będzie partycypował w kosztach całego przedsięwzięcia.

Zgodnie z projektem na parterze mają powstać lokale handlowo-usługowe o łącznej powierzchni blisko 900 m kw. powierzchni handlowo-usługowej. Na pozostałych kondygnacjach zostanie wybudowanych 48 mieszkań o pow. do 60 m kw. Do każdego lokalu zostanie przypisane jedno miejsce postojowe na podziemnym parkingu. – Będą wszystkie udogodnienia, między innymi zamknięty plac zabaw, dwie windy, ogrzewanie z sieci miejskiej. Lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, bo to ścisłe centrum Chełma – podkreśla K. Zubiński. Budowa bloku ruszy, gdy zakończy się walka z koronawirusem. – Początkowo myśleliśmy, że rozpoczniemy ją z końcem kwietnia, ale w związku z obecną sytuacją w kraju musimy poczekać dwa, może trzy miesiące. (s)