Kameralna, ale z klasą

Joanna Zasempa (na zdjęciu) i Małgorzata Wielgosz zapraszają do Kameralnej Biblioteki Osiedlowej

Kameralna Biblioteka Osiedlowa, mieszcząca się na Czechowie przy ulicy Harnasie 11, ponownie otwiera swoje zbiory dla czytelników. Ta placówka, należąca do Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”, ma w swoich zbiorach już około 7 tysięcy książek.
Mieszcząca się na Czechowie biblioteka swój początek zawdzięcza mieszkańcom dzielnicy Czechów, którzy sukcesywnie uzupełniali jej zbiory, dzieląc się pozycjami z domowych księgozbiorów. Same początki były skromne – początkiem dla biblioteki była jedna z półek w Klubie Osiedlowym „Harnaś”, na której zostawiano nieużywane już podręczniki i książki.
– Dzieci po szkole odrabiały tutaj lekcje z tych książek – wspomina Małgorzata Wielgosz, opiekująca się zbiorami Kameralnej Biblioteki Osiedlowej. Z czasem książek przybywało. – Wielką rolę w utrzymaniu i prowadzeniu naszej biblioteki miała pani Alicja Haratym, pracująca tutaj przez 30 lat – mówi bibliotekarka.
Dziś biblioteczne zbiory liczą prawie 7 tysięcy tytułów. Ponad 70 procent z nich przynieśli sami czytelnicy, których obecnie jest zapisanych 2529. Co roku zbiory są uzupełniane o nowości dzięki środkom ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”, która utrzymuje bibliotekę. W tym roku Rada Nadzorcza Spółdzielni postanowiła dofinansować remont w pomieszczeniu biblioteki. – Dostaliśmy ponad 10 tysięcy złotych. Pieniędzy wystarczyło na nowe, jednolite regały, oświetlenie, stoliki, krzesła, wymianę podłogi czy nowy katalog z kartami dla czytelników – wylicza Małgorzata Wielgosz. Biblioteka na Czechowie, to nie tylko książki, bo panie Małgorzata Wielgosz i Joanna Zasempa, aktualnie zajmujące się biblioteką, pracują również w klubie osiedlowym „Miniatura” i dlatego w siedzibie biblioteki bardzo często organizowane są warsztaty literackie dla dzieci, lekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi czy spotkania autorskie. Najbliższe spotkanie w cyklu „Artysta – Człowiek – Osobowość” odbędzie się podczas uroczystego otwarcia odnowionej biblioteki – w poniedziałek, 20 lutego o godz. 17 wystąpi Jan Kondrak. Tego dnia odbędą się również warsztaty kaligrafii dla dzieci. Wstęp jest wolny. Do biblioteki na Czechowie mogą nieodpłatnie zapisać się również mieszkańcy innych dzielnic. Wystarczy przyjść do siedziby przy ul. Harnasie 11 z dokumentem tożsamości. Ci, którzy chcieliby podzielić się swoimi zbiorami, mogą skontaktować się z biblioteką telefonicznie – tel. 81 741 53 26. Biblioteka jest czynna we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 12.00 – 17.00.
(EM.K.)