Kandydatów do szkół więcej niż miejsc

Największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze cieszy się Zespół Szkół nr 1 im. W. Grabskiego, gdzie o jedno miejsce ubiega się prawie trzech kandydatów

Lubelski Ratusz podsumował pierwszy etap rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Wnioski o przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru złożyło ponad 7300 absolwentów podstawówek, w tym 6892 chce kontynuować naukę w placówkach prowadzonych przez miasto. To więcej niż zakładali urzędnicy, którzy we wszystkich typach miejskich szkół przygotowali w sumie 6410 miejsc. Jak jednak zapewniają wszyscy chętni zostaną przyjęci, jedynie trudniej będzie dostać się do wymarzonej szkoły.

Na wybór preferencji i złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru absolwenci podstawówek mieli czas do 24 czerwca. Wiadomo było, że kandydatów będzie znacznie więcej niż w latach ubiegłych, bo w tym roku podstawówki skończyli uczniowie, którzy zaczynali edukację zarówno w wieku 6, jak i 7 lat – w sumie w tym roku szkolnym podstawówki, których organem prowadzącym jest miasto, ukończyło 3655 uczniów. Miasto biorąc pod uwagę tę liczbę, jak i rosnące z roku na rok zainteresowanie kontynuowaniem nauki w lubelskich szkołach przez uczniów spoza Lublina, szacowało liczbę kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na ok. 6 tysięcy.

– W szkołach ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Lublin przygotowaliśmy dla kandydatów 6410 miejsc w 202 oddziałach rekrutacyjnych, w tym 115 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 69 oddziałów w technikach i 18 oddziałów w szkołach branżowych I stopnia. Liczba oddziałów w odniesieniu do bieżącego roku szkolnego wzrosła średnio o około 31% – informuje Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Tymczasem kandydatów zarejestrowanych w systemie rekrutacyjnym jest jednak znacznie więcej niż przewidywali urzędnicy. – Według stanu na 29 czerwca zarejestrowanych jest 7341 kandydatów, z czego 6892 do szkół prowadzonych przez miasto. Do liceów ogólnokształcących złożono 4756 wniosków, w tym do liceów prowadzonych przez miasto 4482. Do techników złożono 2143 wnioski, w tym do techników prowadzonych przez miasto 2118. 442 uczniów złożyło wnioski do branżowej szkoły I stopnia, w tym do miejskich 292 – wylicza Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Jak zapewniają władze miasta szkoły średnie będą w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych uczniów, choć dla wielu z nich może zabraknąć miejsca w wymarzonych wcześniej placówkach.

Pod względem szkół z największą liczbą kandydatów przypadających na jedno przygotowane miejsce w klasach pierwszych przoduje Zespół Szkół nr 1 im. W. Grabskiego (współczynnik ten wynosi tam 2,79). Tuż za nim uplasowały się IX LO im. M. Kopernika (2,63), III LO im. Unii Lubelskiej (2,51), XXX LO im. J. Twardowskiego (1,75) i II LO im. J. Zamoyskiego (1,44). Pierwsza piątka wśród samych liceów ogólnokształcących wygląda podobnie, gdyż najbardziej oblegane podczas tegorocznej rekrutacji okazało się XV LO wchodzące w skład ZS nr 1. Warto zauważyć, że nieco mniej osób rywalizuje o miejsca w tak renomowanych i popularnych „ogólniakach” jak I LO im. S. Staszica czy V LO im. M. Skłodowskiej-Curie.

– Jeśli chodzi o technika to największym zainteresowaniem cieszy się Technikum Ekonomiczno-Handlowe (2,77 osoby na jedno miejsce), Technikum Elektroniczne (1,24), Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (1,2), Technikum Ekonomiczne (1,04) i Technikum Usługowo-Gospodarcze (0,92) – dodaje Justyna Góźdź.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here