Kanie z nowoczesnym dworcem kolejowym

Trwa przebudowa dworca kolejowego w Kaniem. Wykonawca zakończył już prace związane z wznoszeniem konstrukcji nowego budynku dworca. Inwestycja pochłonie ponad 4,6 mln zł. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na pierwsze półrocze br.

Budowa nowego dworca w Kaniem jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Program w województwie lubelskim obejmuje łącznie jedenaście inwestycji kolejowych. Jedną z nich jest właśnie dworzec w Kaniem. Koszt inwestycji wynosi 4,66 mln zł. PKP planuje udostępnić obiekt podróżnym w pierwszej połowie 2021 r.

Dworzec w Kaniem ma charakteryzować się nowoczesną formą oraz funkcjonalnym układem architektonicznym. Powstaje w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego pomysłu PKP. Zaprojektowany został jako budynek parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będą się mieścić poczekalnia oraz toalety. W drugiej części – komercyjnej – znajdzie się niewielki lokal handlowo-usługowy. Pod wiatą zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów oraz miejsce na biletomaty i automaty z napojami czy przekąskami. W bryle nowego dworca będzie wieża zegarowa o wysokości około 8 m. Zamontowany zostanie na niej wielkowymiarowy podświetlany zegar.

Budynek dworca PKP w Kaniem będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz zostanie wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej, zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na dachu budynku dworcu przewidziano zamontowanie 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku dworca zostaną zainstalowane nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Wraz z przebudową dworca zmieni się bezpośrednie otoczenie. Przy obiekcie w Kaniem pojawi się 8 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Uporządkowane też zostaną tereny zielone i wybudowane nowe chodniki. (jar)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here