Kąpielisko za PGR?

Odpuścili wsparcie unijne, teraz liczą na pieniądze z rządowego programu. Czy tym razem uda się wywalczyć dotację na zagospodarowanie zbiornika „Glinianki” w Buśnie? Jeśli tak, w gminie powstałoby pierwsze kąpielisko z piaszczystą plażą.

Kilka lat temu Białopole razem z kilkoma innymi gminami starało się o dotację na to zadanie, ale po złożonych dwukrotnie wnioskach – odpuściło. Gminy, które zaktualizowały projekty i przystąpiły do kolejnego naboru, w końcu doczekały się przyznania środków. Teraz rząd ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w gminach, w których w przeszłości funkcjonowały PGR-y. Takowy działał swego czasu w Buśnie, dlatego władze Białopola liczą po cichu, że może tym razem uda się zdobyć pieniądze na modernizację tamtejszego kąpieliska.

– Wniosek złożymy teraz i zobaczymy co z tego wyniknie – zapowiedział na poniedziałkowej sesji (4 stycznia) wójt Białopola, Henryk Maruszewski.

Na „Glinianki” potrzeba około 300 tys. zł. Projekt (wymaga aktualizacji) zakłada budowę dwóch pomostów rekreacyjnych o wymiarach 20,5 x 2,4 m wraz z trapem wejściowym, czterech pomostów wędkarskich (3×2,4 m), montaż ośmiu ławek drewnianych, koszy, kręgu ogniskowego, czterech altan ze stołami, otworzenie piaszczystej plaży (622 mkw.) oraz budowę 2-kabinowej, drewnianej przebieralni. Nabór wniosków trwa do 12 lutego. (pc)