Klucze do „Mieszkania Plus”coraz bliżej

Ważna wiadomość dla świdniczan, którzy chcą starać się o lokal w ramach „Mieszkania Plus”. Regulamin przydziału lokali uzupełniono o dodatkowe kryterium pierwszeństwa dla osób posiadających książeczki mieszkaniowe, a sam nabór wniosków do programu powinien ruszyć już za miesiąc. Jeśli nic się nie zmieni, pierwsi lokatorzy do budynków przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” wprowadzą się w październiku.

– Mamy taką informacje, że PFR Nieruchomości przygotowuje kampanię informacyjną dla chętnych na mieszkania, która ma trwać przez luty, a w marcu najpewniej ruszy nabór wniosków. Byłem ostatnio na budowie i prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Myślę, że połowa roku to będzie czas, kiedy inwestycja zostanie ukończona, a po odbiorach, jeśli oczywiście nic się nie zmieni, jesienią mieszkańcy mogliby już korzystać z mieszkań – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Zainteresowani naborem powinni śledzić stronę swidnik.mdr.pl, gdzie niebawem pojawi się instrukcja dotycząca składania wniosków. Te będą przyjmowane drogą elektroniczną, a później już w tradycyjnej formie – dokumenty trzeba będzie dostarczyć do urzędu miasta.

Urząd przygotuje listę najemców z przyznaną im punktacją, którą przekaże do spółki MDR Świdnik, a ta z kolei dokona analizy najemców pod kątem zdolności czynszowej i sporządzi listę najemców z przypisanymi im lokalami. Najprawdopodobniej mieszkania zostaną przekazane do użytku w październiku.

Kryteria dotyczące pierwszeństwa przyznawania lokali z „Mieszkania Plus” Rada Miasta Świdnik przyjęła w czerwcu 2020 roku, ale w trakcie ostatniej sesji, która odbyła się w miniony czwartek, musiała przyjąć zmiany w tej uchwale. – Wprowadzono ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa – tłumaczyła konieczność tych zmian na sesji Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w UM Świdnik.

– W ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu, wprowadzono zmianę dotyczącą obowiązkowego kryterium pierwszeństwa w zakresie posiadania książeczki mieszkaniowej, a kryteria przyjęte przez gminy określono dodatkowymi kryteriami pierwszeństwa. Wynika to z tego, że rząd chce policzyć wszystkie książeczki mieszkaniowe, a dzięki temu kryterium będzie miał pewne rozeznanie. Obawiamy się, że jeśli nie zaktualizujemy tej uchwały Bank Gospodarstwa Krajowego odrzuci nasz wniosek o dopłaty do czynszów, więc wprowadzamy je w tym momencie, jeszcze przed ogłoszeniem naboru. Jeśli ktoś ma taką książeczkę, zostaną mu przyznane dodatkowe punkty.

Dla przypomnienia, według kryteriów przyjętych przez radnych po 10 punktów będzie przyznawane za brak własnego mieszkania lub domu, rozliczanie podatku dochodowego w mieście oraz dotychczasowe zamieszkanie w Świdniku. Dodatkowe 5 pkt będą otrzymywać ci wnioskodawcy, którzy wynajmują lokale należące do miasta i zobowiążą się do rozwiązania umowy najmu oraz opuszczenie lokalu do miesiąca od dnia zawarcia umowy; 5 pkt jeśli w skład gospodarstwa wchodzi osoba, która ukończyła 65 lat; 5 pkt jeśli w gospodarstwie domowym jest osoba niepełnosprawna do 16 roku życia; 5 pkt za zamieszkiwanie w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym powyżej 16 roku życia; 5 pkt za każdą osobę (ale maksymalnie 10 pkt) poniżej 35 roku życia; 5 pkt za każde dziecko (ale max. 15 pkt) do 18 roku życia i 8 pkt dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Osoby, które nie spełniają żadnego z tych kryteriów również mogą składać wnioski, bo punkty to nie wszystko. Przyszli lokatorzy powinni mieć również tzw. zdolność czynszową, czyli możliwość opłacania czynszu i rachunków. Zostaną również sprawdzone pod kątem terminowości spłacanych zobowiązań np. kredytów konsumpcyjnych czy rat za zakup mebli itp.

W ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” powstały dwa trzypiętrowe bloki, które mieszczą 108 mieszkań. Ich średnia powierzchnia to 50 mkw. Najwięcej jest lokali 2- i 3-pokojowych, ale nie brakuje też kawalerek i mieszkań czteropokojowych o pow. ok. 70 mkw. Co ważne ich przyszli lokatorzy nie odbiorą mieszkań w stanie deweloperskim, a dostaną je niemal gotowe do zamieszkania: ze ścianami pomalowanymi na biało, panelami podłogowymi, drzwiami zewnętrznymi i wewnętrznymi, glazurą i terakotą w kuchni i łazience oraz tzw. białym montażem.

Generalny wykonawca inwestycji, spółka API, w pierwszym kwartale tego roku planuje rozpoczęcie prac związanych z zagospodarowaniem terenu. Przypomnijmy, przy blokach powstanie parking, plac zabaw oraz tereny zielone do wypoczynku i rekreacji. Oddanie inwestycji planowane jest na koniec sierpnia tego roku.(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here