Koalicja szukała poparcia

Kandydaci Koalicji Europejskiej na kilkanaście dni przed wyborami do europarlamentu przyjechali do Chełma prosić mieszkańców miasta do oddanie na nich głosów. – Tak ważne jest, by każdy Polak spełnił swój obywatelski obowiązek – mówili zgodnie.


Do Chełma przyjechała większość kandydatów Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, startująca z okręgu nr 8, z terenu województwa lubelskiego. Przewodził im lider listy, Krzysztof Hetman, szef wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, europoseł kończącej się kadencji.

– Musimy odbudować silną i godną pozycję Polski w UE, ponieważ przez nieudolne rządy PiS została ona zmarginalizowana – stwierdził Hetman. – Wiemy, gdzie leży interes Polski, co jest jej racją stanu, umiemy usiąść przy negocjacyjnym stole i przekonać do naszych postulatów. Po to, aby kolejne 4 mld euro trafiły do województwa lubelskiego, aby wyrównać dopłaty bezpośrednie do 280 euro do hektara i wreszcie aby zrealizować Europejski Program Onkologiczny. Zapobiec tej fali tsunami chorób nowotworowych, która przetacza się przez Polskę – dodał lider wojewódzkiego PSL.

Oprócz Hetman na konferencji prasowej stawili się też Joanna Mucha – druga na liście, posłowie Stanisław Żmijan i Kornelia Wróblewska, kandydat partii Zieloni, Artur Mazur i reprezentujący .Nowoczesną, Sławomir Ćwik, niedoszły prezydent Zamościa. Poseł Żmijan podkreślał, że najbliższe wybory w jego opinii będą najważniejsze od 1989 roku. – Gra toczy się o najwyższą stawkę, o bezpieczeństwo Polski – mówił.

Z kolei S. Ćwik przekonywał, że przyszli europosłowie Koalicji Europejskiej w Parlamencie zasilą frakcję, która będzie decydowała o unijnym budżecie. – Dlatego warto na nas głosować. Kandydaci PiS-u natomiast tworzą frakcję z eurosceptykami z Wielkiej Brytanii i przede wszystkim dbają o jej interesy, ośmieszają Polskę – stwierdził. Kornelia Wróblewska natomiast apelowała, by Polacy spełnili swój obywatelski obowiązek i poszli do wyborów. – 26 maja to Dzień Matki, a Europą i Polska jest naszą matką, dlatego wszyscy idźmy i zagłosujmy na Koalicję Europejską – zachęcała wywodzącą się z Międzyrzeca Podlaskiego, a reprezentująca stolicę posłanka.

Artur Mazur zwrócił natomiast uwagę na ważną kwestię – smog. – Dziś blisko 50 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu smogu, który jest przyczyną wielu chorób. Toksyczne substancje atakują nie tylko drogi oddechowe, są silnie rakotwórcze i przyczyną schorzeń kardiologicznych. Będę walczył o Unię, w której obowiązują jednakowe normy powietrza, jednakowe poziomy ostrzegania i alarmowania o smogu – zapewniał Mazur.

Kandydatów Koalicji Europejskiej po mieście oprowadzał Krzysztof Grabczuk, były prezydent Chełma, przez ostatnie lata wicemarszałek województwa lubelskiego. (ps)