Kobieta, która zmieniła świat

Maria Skłodowska-Curie jest patronką największej lubelskiej uczelni

W wyniku głosowania czytelników brytyjskiego BBC History Magazine Maria Skłodowska-Curie została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii. Pokonała między innymi Margaret Thatcher i księżną Walii, Dianę.


W rankingu uwzględniono nazwiska 100 kobiet, w tym reprezentantek nauki i polityki, pisarek, aktywistek, a także artystek. Redakcja pisma we współpracy z 10 ekspertami z różnych dziedzin wytypowała kobiety, które ich zdaniem miały największy wpływ na historię ludzkości. Następnie to czytelnicy magazynu zadecydowali o poszczególnych miejscach kandydatek. Pierwsze miejsce zajęła Maria Skłodowska-Curie plasując się przed działaczką na rzecz praw człowieka Rosą Parks oraz sufrażystką Emmeline Pankhurst.

W uzasadnieniu głosowania można przeczytać, że Skłodowska-Curie zmieniła świat nie raz, a dwa razy. Stworzyła nowy rozdział nauki o radioaktywności – nawet ta nazwa została wymyślona przez nią. – Jej odkrycia zapoczątkowały badania nad walką z nowotworami. Maria Skłodowska-Curie miała w swojej karierze szereg osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która odebrała Nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesorem i pierwszą osobą, zarówno spośród mężczyzn jak i kobiet, która otrzymała Nobla po raz drugi. Miała zawsze pod górkę.

W Polsce jej rodzina żyła pod rosyjskim zaborem. We Francji natomiast była traktowana z podejrzliwością i gdziekolwiek się nie pojawiła, była dyskryminowana ze względu na płeć – tłumaczy Patricia Fara, przewodnicząca Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Ponieważ w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich, Skłodowska wyjechała do Paryża, aby tam rozpocząć studia. Tam poznała swojego przyszłego współpracownika w badaniach oraz męża, Pierre’a. Wspólnie zidentyfikowali dwa nowe pierwiastki – rad i polon. Po śmierci męża fizyczka i chemiczka przekazała małą fortunę na wspieranie labolatoriów oraz rozwijanie badań nad leczeniem nowotworów.

W 1903 roku otrzymała po raz pierwszy Nagrodę Nobla wspólnie z mężem oraz Henrim Bacquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. W 1911 roku, tym razem samodzielnie, odebrała Nagrodę Nobla po raz drugi, z dziedziny chemii. Nagroda została przyznana za odkrycie radu i polonu oraz za wydzielenie czystego radu i uzyskanie go w postaci krystalicznej.

Anna Iracka

Pierwsza dwudziestka rankingu:

1. Maria Skłodowska-Curie, 2. Rosa Parks, 3. Emmeline Pankhurst, 4. Ada Lovelace, 5. Rosalind Franklin, 6. Margaret Thatcher, 7. Angela Burdett-Coutts, 8. Mary Wollstonecraft, 9. Florence Nightingale, 10. Marie Stopes, 11. Eleonora Akwitańska, 12. Maria z Nazaretu, 13. Jane Austen, 14. Królowa Budyka, 15. Diana, księżna Walii, 16. Amelia Earhart, 17. Królowa Wiktoria, 18. Josephine Butler, 19. Mary Seacole, 20. Matka Teresa z Kalkuty