Kolędy nie będzie, dyspensa aktualna

W tym roku księża nie będą chodzić „po kolędzie”. Dotyczy to całej Archidiecezji Lubelskiej. Wciąż obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w nabożeństwach.

Wielu wiernych Kościoła katolickiego zastanawiało się czy ze względu na epidemię w tym roku będą wizyty duszpasterskie, zwane kolędą. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski informował, że każdy biskup zdecyduje o tym, czy i w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną kolędę, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. W tej sprawie w ubiegły poniedziałek zorganizowano konferencję online księży dziekanów Archidiecezji Lubelskiej. Wkrótce potem zapadła decyzja.

– W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, po konsultacji przeprowadzanej podczas Konferencji Księży Dziekanów, informujemy, iż w tym roku nie będzie w Archidiecezji Lubelskiej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą – poinformował komunikacie Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Nie wykluczamy jednak posługi pobłogosławienia nowych domów na specjalne zaproszenie rodziny i oczywiście odwiedzania chorych.

Duszpasterzy zachęcamy do modlitwy w intencji wiernych i umożliwienie im przystępowania do Sakramentu Pokuty w okresie przedświątecznym. Do wiernych apelujemy, aby chętnie – w miarę łagodzenia norm sanitarnych – gromadzili się na Eucharystii. Zachęcamy też do uczestnictwa w mszach świętych w dni powszednie. Grupy wiernych z parafii mogłyby wtedy otrzymać błogosławieństwo kapłańskie związane tradycyjnie z kolędą.

Rezygnacja z tradycyjnej kolędy to racjonalne podejście do tematu w sytuacji, gdy w kraju wciąż rośnie liczba zmarłych z powodu epidemii. W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” w artykule „Kryzys powołań” informowaliśmy, że w ostatnim czasie zmarło też kilku księży z archidiecezji z potwierdzonym Covid-19. W ubiegłym tygodniu nekrologów dotyczących zmarłych księży na stronie internetowej archidiecezji przybyło.

Dyspensa wciąż aktualna

Do poszczególnych biskupów diecezjalnych należy też decyzja odnośnie udzielanych przez nich dyspens od mszy świętej w Boże Narodzenie.

– U nas obowiązuje dekret, który nie został odwołany. Dotyczy on wszystkich uroczystości nakazanych – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy i wicekanclerz Archidiecezji Lubelskiej.

Chodzi o obowiązującą od 18 października do odwołania dyspensę: „W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych Arcybiskup Metropolita Lubelski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe”. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here